Blogi

Eelmine » 1 2 3 4 5 6 7 Järgmine » Leitud: 232 tulemit | Kuvab 61-90 tulemit
Atom RSS

Katsikud

03.10.2017

Vahepeal on Mika juba 3-kuuseks saanud ning terve september (ja ilmselt ka oktoober), möödus meil katsikute tähe all. Mikat tuldi vaatama nii kaugelt kui lähedalt, käisid sugulased ja sõbrad. Nii tore tunne on, kui sinu last uudistatakse ja imetletakse. See annab nii palju energiat. 

Kõik on roosa ja pitsivahuline, ka šampus, milles Mika varbaid niisutada ; ) On tunne nagu käiksid head haldjad meie lapsele kõike paremat eluks kaasa soovimas. See on nii tähtis ja eriline tunne. Oleme õnnelikud ja tänulikud!

 

Lisa kommentaar

Esimest korda näitusel

19.08.2017

Täna oli ajalooline päev, sest käisime Mikaga esimest korda näitusel Maarjamäe lossi aidahoones vaatamas "Soome 100 asja"! Hea ja eriline tunne oli. Kui kassatädi juurde astusime, siis ma naljaviluks ütlesin: "Tere! Meil on siin kaks täiskasvanut ja üks beebi!"

Ja minu üllatuseks vastas kassatädi: "No aga siis on teil ju pere! Ja tuleb perepilet." Hakkasime kõik naerma ja me rääkisime ka sellest, et beebi esmakordne näitusekülastus. Tädi ütles, et siis on see küll pidulik sündmus. Oli tõesti. Ja esmakordselt elus ostsime perepileti. Kuigi me enne Mikat tundsime end ka Tarieliga kahekesi olles igati perena, siis nüüd lõpuks oleme seda ka teiste inimeste jaoks : )

Näitus oli muidu tore, kuigi väljapanek vb veidi igav ja tekste vähe eksponaatide juures (ise pidi raamatust juurde lugema). Kuid oli ka mõni põnev fakt. Näiteks kuidas said Fiskarsi käärid endale oranzi värvi - tootmisliinil olnud Fiskarsi mahlapressist oli vormi jäänud oranzi värvi. Nii et kogemata ; )

 

Olid ka mõned ammused lemmikud. Näiteks muumitroll ...

... ja Aalto tuntud vaasi puust vorm.

Maarjamäe lossi muuseumikompleks tehakse ilusti korda ja avatakse vist järgmisel aastal (ka sealne filmimuuseum). Hoov nägi juba väga kena välja, nii et siia on põhjust kindlasti tagasi tulla.

Õhtul kodus vaatasime "Meie lugu" Bruce Willise ja Michelle Pfeifferiga ning sõime pitsat. Täiuslik laupäev!

Lisa kommentaar

Mika

03.08.2017

Vaikselt hakkan oma igapäevasesse elu- ja töörütmi naasma. Nii tore on kõiki neid asju jälle nagu esmakordselt teha - joonistada, tooteid sorteerida, blogi kirjutada, filme vaadata. Umbes kolm nädalat oli rütm hoopis teistsugune ja me kohanesime uue elukorraldusega. 

Jaaniööl, 24. juunil, sündis Mika Lipartia - meie ilus ja üliarmas tütar. Kõik läks kenasti ja Mika on väga tubli laps - sööb ja magab hästi. Meie leiame end vahel lihtsalt teda imetlemas ning palju on olnud selliseid aja peatumise hetki. 

Sellel pildil on Mika ühe nädala vanune.Nimi "Mika" oli meil juba enne ta sündi valitud. Mind inspireeris Kaido Kama poja nimi - Majjai, mis tähendab võro keeles kobrast. Kuid mulle tundus see indiaani nimena ning just seetõttu hakkasin netist põlisameeriklaste nimesid otsima. Leidsin igasuguseid imelikke ja naljakate tähendustega, kuid korraga märkasin Sioux hõimude nime "Mika" - intelligentne pesukaru või väike tark pesukaru. Naersime Tarieliga, kuid õhtul Trad.Attacki kontserdil olles rääksime ja tunnetasime ning kontserdi lõpus oli selge, et just "Mika" ongi kõige õigem nimi meie tütrekesele.

Tarieli tegi hiljem põhjaliku uurimistöö selle nime kohta ja leidis, et see on ka popp Jaapani tüdrukunimi (kusjuures mõlemas maailma paigas on nimi ise sündinud, pole millestki tuletatud). Jaapanis on nimel isegi kaks tähendust "Noor kuu" või "Ilus lõhn".

Mika on nüüd ühe kuu ja kahe nädala vanune. See kimonodega fotosessioon ongi tema esimesel minisünnipäeval tehtud, et tähistada ka tema nime päritolu.

 

Lisa kommentaar

Nurme ja Lucky Laika seebid ning huulepalsamid

04.05.2017

Selle aasta alguses saime kokku Nurme Looduskosmeetika juhataja Marit Tiitsiga ja arutasime kohvitassi juures, kas me võiks äkki koostööd teha.

Meil Tarieliga oli juba ammu mõte, et tahaks Lucky Laika Vanasõna piltidega seepe teha. Nii vahva oleks ju porgandiseep jänku pildiga karbis või tõrvaseep, mille karbil on siil. Kui siiani polnud see idee teostunud, siis sellest kohvikukohtumisest peale läks kõik väga kiiresti ja sujuvalt, mis on äris niiii tore ja hea tunne!

Maritile meie pildid meeldisid ning ta valis koos oma inimestega välja 8 pilti seebikarpide ja 3 pilti huulepalsamite jaoks. Ning litsentsi alusel valminud seebid ja huulepalsamid olid justkui võluväel juba aprilli alguses valmis : ) 

Iga karbi peal on lisaks tooteinfole kirjas ka vastava pildi kohta käiv vanasõna.

Oleme selle sujuva koostöö üle väga õnnelikud ning on ikka eriline tunne küll, kui pesed käsi omaenda seebiga :D

Käsitööseebid nendes erinevates karpides on küll kõik sama koostisega, kuid see-eest väga mõnusad ja hea lõhnaga. Need on naturaalse kollase tooniga porgandiseebid, mille sees rikkalikult A- ja E-vitamiini ning mis lõhnavad magusa tsitruse järgi. 

Huulepalsam on valmistatud avokaadovõi ja avokaadoõli baasil ning sellele annab lõhna ja huultele kerge õhetuse rohemünt. 

Lisa kommentaar

Jänesed

09.04.2017

See kevadine jänkupilt on inspireeritud mu tütreootusest. Tuli selline tunne, et tahaks joonistada midagi ema-tütre teemal ning ka kevad sobis ideaalselt sellesse valemisse. Vanasõnaks mu meelest väga-väga ilus Vene vanasõna - It is never winter in the land of hope, eesti keeles - Lootuste maal talve ei ole.

See pilt pidi olema eriline veel selle poolest, et on Lucky Laika Vanasõnade sarja 50nes pilt. Kuid kogemata lugesin valesti ja 50ndaks pildiks osutus hoopis kõrberebane (vt allpool) : )

Jänesed on juba 51. Kuid sellest pole hullu midagi. Lihtsalt kuna meie esimene pilt oli valge kaarte mängiv jänes, kes on meile nii palju õnne ja edu toonud, siis tahtsime, et kui uued jänesed tulevad, oleks see kuidagi pidulik.

Siin ka jänkudega pildi areng.

Ahjaa, jänkud on Euroopa jänesed : ) Neid leidub ka meie metsades.

Lisa kommentaar

Me ootame last

31.03.2017

"... Oled sa vaadanud, 
oled sa näinud,
millised silmad on tal?

Silmad nii mõtlikud,
silmad nii ootel ..."

See ammu loetud Maimu Linnamägi luuletus kumiseb viimasel ajal sageli mu mõttes, sest räägib last ootavast emast.

See ootus on eriline ja hoopis teistmoodi kui kõik teised ootused. Ja me oleme Tarieliga väga õnnelikud, veel rohkem kokku kasvanud selle aja jooksul kui see üldse on võimalik. 

Meie tütar peaks sündima juuli alguses ja ta on kogu meie suguvõsas esimene suvelaps, kes tuleb koos maasikate, karikakarde ja pääsukestega. Nii minu kui Tarieli kõik sugulased ja ka enamus meie sõpru on sündinud sügisel, talvel või varakevadel. Nii et lõpuks ometi saame tähistada üht erilist sünnipäeva suvel!

Nüüd olen ma juba mõni number suurem, sest see pilt on tehtud veebruari alguses, umbes 5ndal kuul, praegu on mul juba 6 kuu.

Kommentaarid (2)

Kõrberebane

09.03.2017

Juba ammu tahtsin joonistada kõrberebase portreed ja siin ta nüüd ongi!

Kõrberebane on mu meelest nii lahe loom, eriti ägedad on muidugi tema hiiglaslikud kõrvad : ) Seega otsisingi vanasõna, mis räägiks kõrvadest või kuulmisest. Ja leidsingi, ingliskeelse väga tabava vanasõna - Judges should have two ears, both alike, mis eesti keelde ümberpanduna võiks kõlada - Kohtunikul peavad olema võrdselt kuulvad kõrvad.

Lisa kommentaar

Lendorav

21.02.2017

Turteltuvide järel joonistasin pildi lendoravast, nii et on olnud üks igati lennukas aasta algus : ) Nagu teada, on lendorava levik Eestis ja Euroopas üldse kahanemas ning ta on võetud kaitse alla. Tegemist on väga-väga armsa loomakesega ning loodame, et ta siiski jääb meie metsi enda olemasoluga rikastama. Lendorava valisime järgmiseks vanasõna-loomaks osalt ka seetõttu, et Lucky Laika fb-lehel inimestelt küsides, kes võiks olla järgmine loom, nimetas keegi just teda.

Vanasõnaks valisime seda kartlikku loomakest iseloomustama Tai rahvatarkuse - Who is timid in the woods boasts at home, millest meie tõlkes sai ka eestikeelne vanasõna - Arglik metsas, julge kodus.

Alguses olid mul pildi värvid kuidagi tuhmimad ja siis tundusid ka lendorava mustad, tulnukalaadsed, silmad liiga domineerivad. Seetõttu valisingi vesti värviks sooja ja erksa punase nagu näha ülemisel pildil.

Seinale tegin veidi männiokkatapeeti ...

... ja 20ndate aastate kootud-vesti-inspiratsiooni sain siit.

Lisa kommentaar

Turteltuvid

15.02.2017

Enne Valentinipäeva sai mul valmis pilt turteltuvidega, täpsemalt on need kaelus-turteltuvid. See ilus lind (mulle meeldivad muidugi kõiki liiki tuvid) on valitud selle aasta linnuks. Miks need linnukesed mu südamele eriti armsad on, tuleb nende laulust. Nimelt ei turtelda nad (tavaliste turteltuvid häälitus on: "turr... turr... turr"), vaid laulavad hoopis omapäraste häälikutega: "guguu-guk... guguu-guk". Lapsepõlvest mäletan seda kummalist huikamist vanaema maja lähedal suurtest puudest. Pidasin seda öökulli või kodukaku huikamiseks. Kuid nüüd, tänu aasta linnu kohta lugemisele, sain teada, et lapsena laulsid mulle just need ilusad kaelus-turteltuvid! Nende häält saate kuulata siit.

Pildi vanasõnaks valisin - "Love sees roses without thorns", mille tõlkisime ise eesti keelde, kuna meil sellist vanasõna ei ole, kuigi mõte on küll tuntud - "Armastus näeb vaid roose, mitte okkaid".

Pilt valmis nii.

Ja ongi valmis.

Lisa kommentaar

Minu uus hele tuba

13.02.2017

Olen nüüd järjest siia oma joonistusi lisanud. Näitan vahelduseks ka oma uuenduskuuri läbinud tuba. Tarieli oli nii tubli ja värvis mu toa seinad heledaks - kaks valgeks ja kaks kreemikaks. Valgust töötamiseks on kohe rohkem, mis on väga mõnus! Kuigi mu tuba oli ka enne selles osas väga hea, sest mul on kaks akent. Minu alatine unistus, et toal oleks rohkem kui üks aken on meie korteris lausa mitmekordselt täitunud - elutoas on meil lausa kolm akent (üks keskel ja kaks külgedel) : )

Haiku on eriti rahul, et peale "kurnavaid" värvimispäevi, sai ta lõpuks oma tuppa tagasi kolida, sest tema meelest on see hoopis tema magamistuba.

Mina oma töölaua taga ...

... ja seinal "Tähekese" kalender, mille veebruari pildiks on minu pääsukesed.

Uut värvi toas ka uus hele kummut, millega Haiku ideaalselt kokku sobib.

Lisa kommentaar

Kukk

08.02.2017

Nüüd tulevad järjest selle aastanumbri sees valminud pildid. Kuna Hiina kalendri järgi algas just punase tulikuke aasta, siis joonistasin esimese pildina punases vestis kuke. Vanasõnaks vene rahvatarkus - Õnnelikul inimesel ka kukk muneb. 

See pilt on pühendatud Tarieli emale, kes on sündinud just kuke aastal.

Lisa kommentaar

Volk

05.02.2017

Siit tuleb viimane pilt eelmisest aastast, kategooria alt - muu.

Joonistasin selle sünnipäevakingiks sõbrale, kellel on mehelt saadud saksa juurtega nimi Volk (saksa k. - rahvas). Kuid kuna sõber ise on vene päritolu ning igati vapper kui hunt, siis tekkiski Tarielil idee, et võiks talle sellise pildi teha : )

Lisa kommentaar

Pildid Lucky Son of a Bitch`i sarjale ...

03.02.2017

... BFAM ehk Brother from another mother. See on sari, mis loob silla Lucky Laika ja Lucky Son of a Bitch`i vahele. Need tumedamad pildid meie Lucky Laika helgetest loomadest näitavad, et kõigil meil on oma pahelisem pool.

Gooti mops

Vampiirist rebane

Ennustav jänes

Leemur-piraat

Ja siin pildid enne ja pärast.

Lisa kommentaar

Must-valged postkaardid

02.02.2017

Jõuludeks joonistasin veel ka kolm postkaarti sarjale "Kõik on must-valge". Kaks neist pole küll talveteemalised, aga koos nad valmis said. Mulle meeldib värviliste piltide vahele neid graafilisi ja kirjadega mängivaid kaarte joonistada. See paneb mõtte ja käe hoopis teistmoodi tööle.

Maailma esimene jõulukuusk ehiti arvatavasti 1441 aastal Tallinnas.

 

Mis oleks üks laupäev ilma "Õnnekata" - lihtsalt üks suvaline päev ; )

Selle kaardi idee andis meile Hispaaniast pärit Erasmuse tudeng, Isabel Fernandez Felipe. Leidsime, et ta kirjutas väga ilusa lause eesti keele ja vihma kohta. Aga lugege ise kui hästi see kõlab : )

Lisa kommentaar

Jääkarud

27.01.2017

Enne leopardi (millalgi oktoobris) joonistasin jääpangal hulpivate jääkarude pildi. Leidsin laheda islandlaste ja eskimode vanasõna - Sa ei saa teada enne, kes on sinu sõber, kui jää murdub. Ning kaks armsat jääkarupoega sobisid selle juurde hästi. Peas kannavad nad vahvaid inuiitide mütse.

Lisa kommentaar

Leopard

25.01.2017

Enne põhjapõtrade pilti joonistasin veel leopardi pildi. Tahtsime üle pika aja ka mõnda üksikut naissoost looma kujutada ning vanasõna "In every woman there is a queen" eeldas üht kuninglikku looma, nii valisimegi leopardi. Joonistasin ta oma lemmikkuninganna, kuninganna Elizabethi, järgi. Krooni kaunistavad Inglismaa (roos), Šotimaa (karuohakas) ja Iirimaa (ristikheinaleht) sümbolid. 

Leopard kannab ka kuninganna Elizabethi kroonimiskleidi järgi joonistatud rüüd.

Proovisin erinevaid variante.

Mõned inspiratsioonipildid ka.

Te lihtsalt vaadake seda kleiti ja neid tikandeid!

Kaunis kuninganna!

Lisa kommentaar

Põhjapõdrad

10.01.2017

Hakkan nüüd lõpuks ka vahepeal valminud pilte lisama. 

Jõuluaja vaieldamatu lemmikpilt, mis kõige rohkem austajaid kogus ja millega postkaardid said peaaegu läbimüüdud, oli põhjapõdrad : ) Joonistasin seda pilti tuli takus, sest veel paar päeva ja me poleks jõudnud seda enam trükki anda. Kuid ma sain selle täpselt valmis ning on nii hea meel, et need saami põhjapõdrad inimesteni jõudsid. Mu armas tädi Riina, kes teab jõuludest kõike ja kelle jõulukuusk on alati kõige kaunimalt ehitud, ütles, et see on ideaalne jõulupilt : )

Lahe, et selle pildi puhul läksid mitu asja nagu iseenesest paika. Olin juba ammu otsinud sobivaid loomi vanasõnale - "Coffee and love taste best when hot." Arutasime Tarieliga, et need peaks olema loomad, kes on kuidagi kohviga seotud. Tema pakkus tsiibetkass (kes "töötleb" kohviube), mina aga kaamleid. Kumbki ei tundunud päris õige. Äkki välgatas - joonistaks saamideks riietatud põhjapõdrad, sest Lapimaal on ju alati külm ning kuum kohv ja kuum armastus sobiksid sinna hästi.

Alles hiljem saamide kohta lugedes leidsin, et külmas keskkonnas sooja hoidmiseks joovad nad päeva jooksul tõesti palju kohvi. Nii et klappis ideaalselt.

Eriti kihvt oli see, et pilt sai ka Eesti Rahvusraamatukogu Tarbekunsti jõulumüügi reklaampildiks, nii et terve kesklinn oli meie põhjapõtru täis :)

Üks selfie ka oma pildiga ; ) 

Näitan ka kuidas põhjapõtrade pilt arenes.

Ja ongi valmis!

Lisa kommentaar

Üllatused-üllatused!

04.01.2017

Ahh, kuidas mulle meeldivad üllatused (muidugi head üllatused)! Ja eelmise aasta lõpus oli neid lausa mitu tükki : )

Esimene tore üllatus juhtus novembris. Osalesime Tarieliga Helsingis litsentsiüritusel Nordic Brand Licensing Market. Peale meie osalesid Eestist veel kaks firmat Pürg ja Stencilit. Teised litsenseerijad olid Soomest, Rootsist ja Taanist, agendid (litsentsiostjad) aga USAst, Jaapanist, Hong Kongist, Hispaaniast, Itaaliast ja Soomest.

Iga firma pidi end esitlema 10-minutilise pitch`ga ja selle ootus oli muidugi väga närvesööv, kuid etteruttavalt võin juba öelda, et Tarieli sai suurepäraselt hakkama. Aga lisaks sellele, saime kuulda ka suurte litsenseerijate nagu näit Muumide ja Angry Birds`i (Rovio) lugusid. Nad rääkisid vabas vormis oma eduloost ning tõusudest ja mõõnadest. See oli väga põnev! 

Suure muumitrollide austajana pakkus mulle eriti huvi just Muumide lugu. Lahe oli see, et Muumide litsentse müüb Tove Janssoni vennatütar Sophia Jansson koos oma abikaasaga. Nad on Muumide brändinga väga head tööd teinud, hoides ja austades Tove kunsti ning tema raamatute põhiväärtusi - perekond, sõprus, rahu, loodusearmastus jne.

Soome tuntumatest tegijatest osales samuti nagu meiegi, litsenstimüüjana, Mauri Kunnas. Tema illustreeritud raamatuid laenutasin juba lapsepõlves kooli raamatukogust : )

Tarieli esitles mõlemaid meie brände Lucky Laika ja Lucky Son of a Bitch. Tema pitch oli nii hea, et kolmel korral ajas publiku naerma : )

Ürituse päevad olid pikad ja pingelised, kuid korraldus oli väga hea ja lõõgastumiseks (kuigi ka seal sai tööjuttu ajada). Esimesel õhtul oli kõigile pidulik õhtusöök organiseeritud ühes Helsingi vanimas majas. Ruum oli väga kaunilt dekoreeritud, nii et tekkis kohe jõulutunne, kuigi oli alles novembri lõpp.

Ja vaadake neid lauakaunistusi!

Ja siis korraga tuligi see suur üllatus. Üritust juhtiv naine ütles, et nad korraldasid meile traditsioonilise Soome jõuluõhtu (kuigi enne pidulikku õhtusööki käiakse tavaliselt saunas, aga sauna pakuvad nad alles homme :)). Niisiis pidulik õhtusöök ja seejärel tuleb üks eriline külaline. Mina ei jõudnud veel midagi mõelda, kui Tarieli vaikselt ütles: "Jõuluvana!"

Mu süda kohe võpatas rõõmsalt. Ja täiesti uskumatu, ma muutusin taas nagu väikseks lapseks, kes seda imelist külalist kannatamatult ootama asub. Veel veidi läks aega ja järsku - seal ta oligi - JÕULUVANA!!! Korraldajad jagasid kingitusi laiali ning Jõuluvana tervitas kõiki külalisi (üle 100 inimese) isiklikult.

Ma olin nii rõõmus ja ärevil ja kõige kummalisem oli see, et ma selliseid tundeid üldse ette näha ei osanud. Olin kuidagi nii liigutatud, et korraga leidsin end pisaraid pühkimast. Rõõmupisaraid muidugi. Ja siis ta tuligi meie juurde. Ja mina lihtsalt hüppasin talle suure rõõmuga kaela. 

Mitte et ma oleks Jõuluvanaga kohtumisest kunagi väga unistanud või midagi, aga ju see oli mu südame salajane soov juba lapsest peale ning polnud vahet, millal see soov täitub. Rõõm oli ühtmoodi suur! 

Ja Jõuluvana oli täpselt selline nagu ta pidi olema - suur, soe, rahuolevalt muhelev ja naeris nii nagu ... noh, ülimuhedalt! Ju talle olid lapsed ja lapsemeelsed ka varem kaela langenud. Igal juhul ma olin nii õnnelik ja rahul. Ning terves meie laudkonnas toimus peale seda minu ülisiirast emotsiooni nagu mingi vabanemine. Kõik naersid ja naljatasid ja vaatasid mind kuidagi härdunult ; ) Tarieli rääkis neile, et ei tea jah, kuidas see Jõuluvana Oliviale nii mõjus, et viimati nuttis ta niiviisi meie pulmas. Jah, nii see tõesti oli - ka siis oli liigutus suur.

Kui Jõuluvana lahkus, siis rääkis õhtujuht edasi, et nüüd saadetakse Soome peredes traditsiooni kohaselt lapsed magama ning täiskasvanud asuvad magustoitu sööma ning kohvi ja konjakit mekkima. Seda kõike pakuti nüüd ka meile. Hiljem kuulsin temalt veel, et traditsiooni juurde käib ka hommikune riisipuder rosinatega, mille sisse on peidetud mandel ning kes selle leiab, selle soov läheb täide. 

Peale seda imelist õhtut jalutasime Tarieliga veel veidi jõuluehtes Helsingi kesklinnas ...

... ja kohtusime muumitrolliga ; ) Kuid läksime üsna pea hotelli, sest meie pitch oli järgmisel päeval ja Tarieli tahtis veel harjutada. Pealegi oli ilm üsna krõbekülm. 

Kaks töist päeva läksid kiiresti ja eks näis, kas ja kuidas saadud kontaktid ja tutvused vilja hakkavad kandma. Igal juhul oli see meile väga vajalik ja edasiviiv kogemus. Pluss Jõuluvana!!! 

Enne ärasõitu käisime veel Helsingi kesklinnas asuvas Vaikuse Kabelis. See oli eriline ja tõesti väga suurt vaikust ja rahu pakkuv elamus, kuigi olime seal vaid veidi aega. Arhitektuuriliselt ka väga lahe.

Ja siis ja siis - detsembri alguses üllatas mind Tarieli : )

Ta korraldas mulle üllatussünnipäeva!!! See oli niiiiiii lahe : D ja mulle täiesti ootamatu. Ta suutis seda täiesti salajas hoida. Ütles vaid, et laupäeva õhtul lähme kahekesi õhtusöögile ja tantsima. Minu sünnipäev on kõige kiiremal ajal aastast - jõulude eel - EKA ajal oli mul siis sess, nüüd oleme laatade ja poodide varustamisega väga hõivatud, nii et Tarieli poolt oli suur kangelastegu see pidu kõige selle vahele suruda. Aga ma olen talle nii tänulik, et ta seda tegi, sest see andis pingeliseks laadaperioodiks nii palju jõudu!

Sünnipäevahommikul sain Benjamin Lacobi illustreeritud Frida prosside komplekti Tarielilt kingiks. Need on niiiii ilusad!!!

Niisiis Kivi. Paber. Käärid. ootas meid Tarieliga. Uksel vaatasin, et näed kui tore, paar sõpra on ka siin söömas samal ajal - Krista ja Kaidi ... Ja siis järsku nägin, et kõik selle laua ümber istujad on minu sõbrad ... ja hakkavad mulle sünnipäevalaulu laulma. Ma olin nii rabatud ja võlutud, et ei osanud kohe alguses midagi teha, lihtsalt läksin ja kallistasin Tarielilt. 

Nu see suur liigutus kestis mul terve õhtu jooksul, nii et olin kogu aeg kuidagi heldinud ja tänulik. On hoopis teistmoodi tunne tulla enda auks korraldatud peole, mida sa ise korraldanud pole. 

Ma nii olin igatsenud oma sõpru näha, kallistada ja nendega juttu puhuda. Et nad mind ümbritseksid korraga. Ja siin nad nüüd olidki, kuigi mitmed olid kahjuks kas töö või haiguse tõttu tulemata jäänud. Ah, nad on mul armsad ja head! 

Seltskond oli meil mõnus ja ...

... toit väga maitsev ning ilusti serveeritud.

Ja pärast läks tantsuks ka : D Oli tõeline jõulueelne disko!

Eriti armas oli, et Liine tuli spetsiaalselt Tartust kohale selleks peoks! Nii tubli : )

Aitäh Sulle, kallikene!

Lisa kommentaar

Aasta täis õnne!

01.01.2017

Aasta 2016 oli tõesti õnnelik aasta - nii mu isiklikus elus, kui ka tööalaselt. Muidugi oli pingelisi hetki ja sellest ka magamata öid, kuid meeskonnatöö ja lõõgastavad puhkehetked aitasid nendest üle. Oskasime sel aastal ka aega maha võtta - käisime näiteks kõige kiiremal ajal spas, kinos või kontserdil ning paaripäevasel puhkusel, mis kõik mõjus väga turgutavalt. Lahe on ka see, et mitmeid asju tegin sel aastal esmakordselt. Nii et hea ja rõõmus meel on korraks tagasi vaadata, enne kui sukeldume uue ja huvitava 2017nda aasta tegemistesse. 

- Veebruar. Ilmus "Tähekese" kaanel minu joonistatud pilt pääsukestega. 

- Märts. Eesti Lastekirjanduskeskuse kevadnäitus koos Eesti parimate illustraatoritega.

- Märts. Andsin intervjuu Kuku raadio saatele "Naised ei jäta".

- Mai. Käisime Tarieliga tööreisil Riias tutvumas sealse disaini- ja poodidega.

- Juuli. Tähistasime Tarieliga oma kohtumise ja pulmapäeva - 11 aastat armastust.

- Juuli. Esitlesime brändi Lucky Son of a Bitch`i esimest sarja "Dia de Muertos".

- Juuli. Käisime paaripäevasel puhkusel Vormsi saarel :)

- September. Osalesin esmakordselt kunstioksjonil (Tartu Kunstikooli oksjon).

- November. Osalesime Tarieliga Helsingis Nordic Brand Licensing Marketil.

- Detsember. Esinesin esmakordselt otse-eetris ETV saates Terevisoon.

Lisaks sellele müüsime oma Tartu korteri ja ostsime selle asemel Tarieli emale Tallinnasse korteri. Ja muidugi oli veel palju väiksemaid asju, mis toimusid, aga nuuh, kõike ei jõua ja peagi ju kirja panema : )

Selle aastakokkuvõtte juurde sobib ka oma tehtud tööd ja töötunnid kirja panna nagu ma viimastel aastatel teinud olen. See on juba kolmas aasta, mil olen end täielikult Lucky Laika ja Lucky Son of a Bitch`i tegemistele pühendanud. 

2 näitust - Lucky Laika "Vanasõnad" 1. ja 2. osa mõlemad Miiamilla Kadrioru muuseumis

1 ühisnäitus - Eesti Lastekirjanduskeskuse kevadnäitus

2 pilti kategoorias "Muu"

21 pilti Lucky Laika erinevatele sarjadele

8 pilti Lucky Son of a Bitch erinevatele sarjadele

2016 aastal joonistasin ma kokku umbes 550 tundi (panen kõik oma töötunnid kirja, sellepärast on arvutust lihtne teha). Tuleb välja, et pilte oli küll veidi vähem kui eelmisel aastal, kuid joonistustunde rohkem. 2015 joonistasin 490 tundi ; )

Lisa kommentaar

Õnnelik koer Topsi

27.10.2016

Lisaks taksikoer Kallele valisime koerakonkursil välja ka armsa ja ülirõõmsa näoga Topsi. Kuigi meile väga meeldivad erinevad tõukoerad, siis tahame me alati valida ka ühe segaverelise kutsa, sest nad on nii lahedad! Topsi fotosid vaadates tekkis tunne, et teda peaks kuidagi eriti rõõmsana kujutama, nii valisimegi teda iseloomustamaks vanasõna - Parem olla õnnelik, kui olla kuningas.

No te vaadake seda näoilmet :) 

Koos Topsiga osales fotovõistlusel ka tema sõber Sebastian. Mõlemad kutsad on umbes poolteist aastat vanad ning kannavad must-valgeid kasukaid, kuid suuruse vahe on neil muidugi hämmastav. Pererahva sõnul moodustavad nad hea majavalvurite meeskonna: Sebastian on suur ja Topsi haugub kõvasti!

Aitäh koeraomanik Kätlinile ja Topsile ning Sebastianile ka suur pai!

Lisa kommentaar

Meisterdetektiiv taksikoer Kalle

16.10.2016

Kuna koerafotode võistlusele laekus nii palju lahedaid pilte, siis ei suutnud me taas piirduda vaid peavõitja valimisega, vaid valisime võitjateks veel kaks koera. Üks nendest oli lahe taksikoer Kalle. Kalle omaniku Merily sõnul on Kalle legendaarne tegelane, kelle sünnipäevale tuleb terve suguvõsa kokku ja nooremad loomad on tema järgi oma nime saanud. Tegemist on juba soliidses eas härrasmehega, Kalle saab peagi 11-aastaseks, seetõttu on tal ka kena hall habe. Iseloomu jagub Kallel kuhjaga, nimelt olevat ta päris suur mossitaja, kes näiteks trakside selga panemise tõttu võib olla 10 minutit morn selle ülekohtu pärast.

Kui ma Kalle pilti nägin, siis tuli mulle silme ette vanaaegses detektiivivormis koer, seda ideed toetas muidugi ka Kalle nimi. Vanasõnaks - Kõik, mis juhtub, juhtub põhjusega.

Merily kirjutas oma koerast üldse väga sisukalt ja hästi, nii et see aitas joonistamisel palju kaasa. Näiteks ütlest ta, et kui takse võrreldakse viineritega, siis Kalle meenutab rohkem sardelli :D Muidugi olid suureks abiks ka lahedad fotod.

Ja siin on Kalle juba koos pildiga endast. Tänud Merily`le ja Kallele!

Lisa kommentaar

Iiri setter Fiona ja mustsõstramoosi toon

12.10.2016

Suvel korraldasime oma ajaloos juba teise koerafotode konkursi, peaauhinnaks pilt võitnud koerast lõuendil. Selle võistluse pani kindlalt kinni iiri setter Fiona!

Kui ma nägin fotot temast, siis ma tõesti kohe armusin nagu Tarieli ütles. Nuuh, igal juhul oli midagi tema silmades, mis mind köitis ja joonistama kutsus. Fiona omanik, Meeli Küttim, on andekas fotograaf ja kindlasti mängis rolli ka fotol loodud kaunis dekoor ja meeleolu. Kõik detailid olid paigas, ma ei suutnud loobuda isegi sellest sinisemustrilisest kuldrandiga tassist.

Vanasõnaks - Lugedes raamatuid kaob kurbus südamest. See on mulle südamelähedane rahvatarkus, sest ma väga-väga armastan lugeda :) 

Meeli inspireeris mind katsetama ka sarnaste värvide kooskõla, tumeroosa foon ja Fiona kleit, mis on peaaegu sama tooni. Muutsin selle vaid hommikukuueks ja tekitasin teisi faktuure, kuid üldine tonaalsus jäi samaks. Tekkis selline mõnus mustsõstramoosi tooni kooslus, särav ja soe.

Nüüd juba teame, et see pilt meeldib inimestele, võibolla just nende säravate ja soojade värvide pärast. Ja iga kord kui seda vaatan, meenub suvine moosikeetmine, kui sai riisuda seda kuuma ja lõhnavat moosivahtu. Mmmm ...

Meeli pildistas Fionat ka lõuendiga temast. No vaadake seda pilku!!!

Veelkord suur aitäh Meelile ja Fionale!

Lisa kommentaar

Tiigrid

09.10.2016

Siit tuleb, samuti suvel valminud, Vanasõnade sarja 40nes pilt. Mõtlesin, et selles peaks olema midagi erilist ja pidulikku, sellepärast valisin peategelasteks tiigrid ja vanasõnaks - Rääkimine hõbe, vaikimine kuld. See oli mu armsa vanaema lemmik-vanasõna ja ma olen ka püüdnud seda tarkust meeles pidada. 

Tiigrid sobisid ka sellepärast hästi, et nende puhul on olemas nii hõbedane (valge), kui ka kuldne (tavaline Bengali tiiger). Valge tiiger on üks Bengali tiigri vorm, sellise valge tiigri sünniks peab olema mõlemal vanemal valget värvi geen, sest see on retsessiivne. Valge tiiger pole albiino, tal on sinised silmad ja kehal pruunid triibud. Selline tiiger on väga haruldane!

Inspiratsiooniks Eduard Wiiralt "Lamav tiiger", mis samuti meeldis mu vanaemale ka väga.

Lisa kommentaar

Merihobukesed

06.10.2016

Hakkan nüüd järjest lisama oma suvel joonistatud Vanasõnade sarja pilte, et hiljem oleks hea ülevaade ning pildid ilusti järjekorras. Viimati lisasin blogisse piisoni, mis valmis suve algul, seejärel tulidki kohe merihobukesed ehk hippocampused (lad. k).

Joonistasin need inspireerituna oma merihobukese prossist, mis lebas mu laual ja natuke sellepärast ka, et on Merekultuuriaasta. Üldse on merihobukesed ühed kummalisemad ja muinasjutulised loomad, välimuselt nagu tillukesed eelajaloolised lohed või malemängu ratsud. Lahe on ka see, et nende keha värv muutub vastavalt neid ümbritsevale taustale, sulades sellega ühte. Merihobukesed on monogaamsed ja nende eripäraks loomariigis on veel see, et rasedust kannab isane loom. Nad on küll väga viljakad loomad, kuid sellele vaatamata on nad väljasuremisohus liik, Punasesse raamatusse on kantud 38 merihobukese liiki.

Nende eriliste loomade vanasõnaks valisin - Merel on sada südant.

Kuna pildi peategelased on väga iseloomuliku kehaehitusega, ...

siis loobusin ma ruttu mõttest neile riideid selga joonistada ja keskendusin peakatetele. 30ndate aastate voolujooneline peakate sobis pruudiloori juurde väga hästi ja peigmehele valisin loomulikult kõvakübara.

Kommentaarid (9)

Meie kallis Haiku ...

02.10.2016

... sai täna 10-aastaseks! Ta sai palju kallistusi, sõi hakklihatorti ja oli sama armas nagu iga päev. Ainult meie siin Tarieliga nostalgitsesime ja mõtlesime aja kulgemisele. Kuid ikkagi on kummaline hoolitseda kutsa eest tema beebieas, kogeda tema teismelise- ja keskiga ning siis korraga tajuda, et ta on koera-aastates sinust juba vanem. Heeh, Haiku on maailma numpsikum, tüütum, lõbusam, närvilisem, mänguhimulisem, hellem ja toredaim neljajalgne sõber. Ja seda mitte ainult meile - tal on mitmeid sõpru inimeste maailmas, kellele ta armsaks on saanud ja kes on aidanud teda hoida ning kelle juures ta ikka külas käib: Onu Varpo, Tarieli ema ja Liine (kes koos Paulaga Haikule täna hommikul isegi sünnipäevalaulu laulis)! :) Aitäh teile, armsad abilised!

Omanimelises sarjas kirjeldab Derek väga hästi ühe koera olemust: "Dog is the most entusiastic animal in the world. If I ask him - Do you want to play? He says - Definitely, it`s my best thing!" Ja nii on ka Haikuga kui pakkuda talle jalutama minekut või mängimist. Ta on kohe üliõnnelik ja entusiastlik, isegi kui väljas kallab vihma või ulub tuul. Aitäh Sulle, armas sõber, Sind vaadates on meil iga päev tuju parem!

Lisa kommentaar

Minu suur jäätisehindamine

11.09.2016

Jäätise söömiseks pole üldiselt inspiratsiooni vaja, kuid jäätise edetabeli koostamiseks küll. Inspireerivalt mõjus mulle see, et eelmisel suvel juhtusin nägema Ringvaate lõiku, kus Jäätisekunn, Uku Nurk, rääkis sellest, kui väga ta jäätist armastab. Ta rääkis, et sööb jäätist iga päev ja vaatamata sellele või just seetõttu ; ) on väga heas vormis. See oli mu esimene ajend.

Ja teine lüke tuli vestlusest Tarieliga. Selsamal, Jäätisekunni suvel, küsisin, et mis teema tal on selle vanilje- ja šokolaadijäätisega (nimelt Tarieli sööb enamasti vaid neid kahte jäätisesorti). Ta ütles, et polegi mingit teemat, et talle lihtsalt maitsevad need kõige rohkem. Aga paari päeva pärast tuli Tarieli poest mitme erineva jäätisetuutuga ja ütles, et hakkame uusi maitseid proovima. Eelmine suvi möödus ruttu ning postitus jäi tegemata ning enne kui sel aastal päris külmaks läheb, panen siia kirja, mis maitseid ma kogesin ja mis mulle kõige rohkem / vähem meeldis:

1. Kindel liider on Balbiino Salme Jumps`i koore-jogurtijäätis musta ploomiga. Jäätise maitse on koorene ja jogurtine ning mõnusalt ploomine muidugi. Jäätis pole liiga magus, mis mulle väga meeldib! Selles jäätises meeldib mulle kõik - alates nimest / kujundusest ning lõpetades muidugi maitsega :)

Kõik teavad, et läti keeles on jäätis "saldejums". Aga kõik ei tea, et Salme Jumpsi jäätise loomiseks sai Balbiino inspiratsiooni lastele korraldatud joonistusvõistluselt, kuhu väike Katry saatis kaks jäätisepakendi kujundust. Ühe jäätise nimeks Salme ja teisel Jumps. Sellest saigi alguse idee luua Salme Jumps`i karakter (nii ilusti joonistatud).

2. Teisel kohal troonib minu eelmise suve suurim lemmik, samuti Balbiino toode kohvi-koorejäätis "Vana-Tallinna" likööri ja šokolaaditükkidega. Tean küll, et Vana Tallinn on soomlaste ja venelaste lemmik, kuid eks minus on siis ka neid mõlemaid peidus, sest selle maitse jäätises lisaks väikse kohvimekiga viib lihtsalt keele alla! Jäätis on väga kreemjas ja rammusalt koorene. Soovitan proovida!

3. Teise ja kolmanda koha vahel on tükk tühja maad, sest need kaks esimest jäätist on kõigist teistest kõvasti ees. Aga kolmandale kohale platseeruvad kolm Premia Vau jäätist: vanilje, sidruni ja šokolaadi. Kõik on peaaegu võrdselt head minu jaoks. Võibolla Särtsakas Sidrun edestab teisi veidi oma laheda kollase värvi ja hapukate laimitükikestega :) Ja topsid on neil ka väga ilusad ja käepärased. Head filmivaatamisjäätised :D

4. Neljanda koha saab minult Raks Balbiino vanillijäätis küpsisega. Väga mõnus on küpsise pehmus ja soojus jäätise külma ja karge maitse kõrval. 

5. Viiendal kohal on erinevad Magnumi jäätised. Enim meeldivad Magnumi Classic ja šampusemaitseline Magnumi jäätis, aga täitsa heaks osutus ka valge Magnum. Mulle suur üllatus, sest üldiselt ma ei salli erivärvilisi glasuure. Classicu puhul on meelepärane jäätise ümber olev tume šokolaad, šampusemaistelise pehme ja veidi mõrkjamaistelise ning valge jäätise puhul hea valge šokolaadiümbris. Jäätis kõigi nende glasuuride sees on mõnus ja kreemjas. Ainuke miinus on see, et terve jäätisepulk korraga ära süüa on minu jaoks liiga palju. Nii et ma tavaliselt jagan seda Tarieliga :)

6. Pehme jäätis on Tarieli lemmik. Kuid mulle meeldib see ka. Just oma kreemikuse ja suus sulavuse poolest. Jääkristalle on vähe, koort palju :D Erinevatel üritustel müüakse ikka sellist pehmet jäätist, kuid meile on kõige armsamaks saanud Taneli ja Merle tehtud maiustus, nii et ostame seda neilt alati.

Te lihtsalt vaadake seda nägu :D

7. Läti gurmeejäätis Ekselence topelt karamelliga. Mulle meeldib jäätise magusus ja karamelli kerge soolakus sinna juurde. Jäätise tekstuur on siidine ja mõnus. Lisaks veel väga ilus pakend. Lahtirebitav pappkarp, mille sees fooliumipakendis jäätis. Peen, kuid mitte nii hea, kui oleks nime järgi eeldanud.

8. Ilusate nostalgiliste nimede ja pakendiga jäid silma Premia Küpsisetort vanilli-koorejäätis küpsise- ja vaarikatükkidega ja Premia koorejäätis Kirju Krants, mis on šokolaadine ja täis küpsisetükke, rosinaid ja hapusid marmelaaditükke ka.

Mõlemad jäätised on maitselt okei, aga miskit jääb nagu puudu. Võibolla see, et need mõnusad küpsisetükid on nagu liiga ära külmunud ja mõjuvad nagu jäätükid, millel vähe maitset. Samas, Kirju krantsi marmelaaditükid ja Küpsisetordi vaarikatükid on mõnusalt hapukad. Kuid paraku, pakend on nagu välismaine, huvitava kandilise vormiga ning laheda kujundusega (vaadake, seda suurte vuntsiga küpsisemehikest), kuid jäätised on ikka nagu Eesti omad ;)

9. Järgmisel kohal on jäätistepaar, just paar, sest me sõime neid koos ja nad täiendasid teineteist. Eraldi süües oleks mõlemad kehvemini mõjunud. Huvitav leid oli (Jäätisekunni soovitatud) Pure Line Meejäätis. Kirjas on, et see sisaldab lausa 20% mett ja kuna mesi mulle maitseb, siis arvasin, et võibolla ka jäätis. Kuid tegelikkus oli see, et jäätis on üsna vänge ja ka lääge. Ostsime kõrvale Balbiino Onu Eskimo Vaarikajäätise, mis andis meejäätisele veidi hapukust ja lahjendas selle rammusat vängust. Nii et koos olid need õrnkollane ja õrnroosa jäätis okei.

10. Balbiino Classic vanilli-koorejäätis karamellitükkidega on Eesti versioon karamelli ja jäätisesegust, kuid tunduvalt magusamas võtmes. Kohati isegi lääge.

11. Ja üheteistkümnendal kohal on maailmakuulus Ben and Jerry`s jäätis. Kuna tegemist on kalli jäätisega, siis ostsime selle, kuna see oli soodshinnaga ja ootused olid muidugi suured. Kuid jäätis osutus ülimagusaks ja selle sees olevad tükid (maapähklivõist tehtud suured trühvlite või cup cake`i moodi kommid) olid veelgi magusamad. Ilmselt sattuski meile üks magusamaid maitseid, kuid rohkem me seda jäätist siiski osta ei raatsinud. Maagia oli kadunud ;)

12. Kaheteistkümnendal kohal on kaks jäätist, mis on minu jaoks võrdsed - miski vene jäätis ja Premia Aurora. Mõlemad Creme brule maitselised ja mulle meeldib nende vorm - jäätisetellis kahe vahvliviiliu vahel. Ka mõlema jäätise pakendid näevad väga sarnased välja, nagu võipakid. Kuid sisu on tõesti ok ja üldse mitte keemiline.

Järgmiseks tulevad jäätised, mis jätsid mind suhtelislet külmaks, aga püüan need ka siiski paremuse järgi järjestada:

Salme Jumpsi virsikumaitseline jogurijäätis. Üldse mitte nii maistev kui tema sõsar ploomijäätis tabeli tipus. Liiga hapu ja lahja, ...

... üsna vänged Pure jäätised, ...

... Balbiino Vanilla Ninja (Tarieli ütles, et ma lihtsalt pean seda maitsma, sest see olevat kõige populaarsem jäätis Eestis. Nujah, peab vist olema, et ikka toodetakse, kuigi bändigi pole enam olemas). Kuid minu meelest liiga tavaline ja mitte-meeldejääv maiste, ...

... magus Kalevi Mesikäpp, ...

... moosiga ja liig magus Premia Saldejums, ...

... paksu glasuuriga Karumsi vaniljejäätis, ...

... eriti mitte-midagi-ütlev Premia mooniseemnetega kontenspiima jäätis, ...

... ja veel kaks liiga magusat Viva jäätist

Ja siit tulevadki viimased kaks minu maitsemeelele kõige halvemat jäätist.

Esimene neist Ekselence pistaatsia ja makroonitükkidega meenutas mulle krõbedat kanakoiba ja enamuse glasuurist pidin prügikasti saatma, sest see oli kohati liiga vängelt magus ja kohati tuimalt kuiv. Roheline pistaatsia jäätis sees üksigi oleks liiga magus olnud. Selle jäätise reklaam oli nii hea, et kui jalutasime Riias ringi ja nägin seda kõikjal ning öösel nägin isegii unes end seda jäätist söömas ;)

Nii ostsingi järgmisel päeval selle endale ühe Läti elu kiruva kurja meespensionäri käest. Nii purunevad unelmad.

Ja selle kõige viimase, kõige halvema jäätise eest palun teil end hoida :D Tegemist on RH foods`i (teevad ka pelmeene) virsikujäätisega. See on tõesti üks halvemaid jäätiseid, mida ma söönud olen. Väga vängelt keemilise virsiku maitsega, kuigi kiri pakendil ütleb, et 100% naturaalne - võin kindlalt öelda, et nii see pole!

See oli üks kõige magusam postitus, mis ma oma blogis teinud olen. Nii et Jäätisekunn inspireeris väga mõnusalt erinevaid maitseid proovima. Ja tema blogist oli ka väga palju abi selle postituse tegemisel, väga põhjalik ja ilusate fotodega!

Üks kuulus Eesti jäätis on siit puudu ka - LaMuu. Olen seda külas olles ka maitsnud, ja on tundunud täitsa hea (eriti sorbett). Kuid ütlen ausalt, et selle jäätisetopsi hind on nii kõrge, et ma lihtsalt ei raatsi seda osta. Nii et kui mul on valida, kas osta mitu topsi Salme Jumpsi või üks tops LaMuu`d, siis valin Salme :) Aga see on loomulikult minu maiste ja maitse üle ei vaielda ... hoopis kakeldakse, hihiii!

Head jäätiseisu kõigile!

Kommentaarid (12)

Väike puhkus Vormsil

23.08.2016

Peale poolt aastat intensiivset tööd Muerto sarjaga, tundsime rõõmu, et olime kevadel väikse Vormsi-reisi plaani võtnud. Kuigi tegemist oli ikka veel palju, olime öömaja juba varem broneerinud ja nii me siis läksime.

Kohe kui meie jalad puudutasid saare pinda, muutusime ülemeelikuks, unustasime töö ja kõik muud tegemised. Saar võttis meid juba sadamas vastu uimastavmagusa lõhnavooga. Tarieli pakkus, et lõhna levitab jasmiin ja midagi sarnast selles lõhnas tõesti oli. Kuid hiljem selgus, et terve Vormsi on kaetud tiheda kollase lutsernivaibaga, mis oligi tegelik lõhnaallikas. Mõttes hakkasin seda nüüd lõhnavaks lutserniks kutsuma :)

Rentisime Sviby sadama lähedalt rattad ja hakkasime oma majutuskoha poole vurama. Vormsi jalgrattalaentus reklaamib end järgmise tekstiga: "Laenutusest leiab Kuwahara maastikurattad. Tegemist on legendaarse jalgrattamargiga, mille toodangut kasutas muuhulgas Steven Spielberg oma kutusfilmis ET." 

Nendel ajaloolistel ratastel jõudsime kenasti oma Sarapuu kodumajutusse, mida peab tore ja krapsakas perenaine Valvi.

Hullo vallavalitsuse juures olid lahedad stiliseeritud Vormsile omaste rõngasristidega kujundatud pingid. Ja külapoe juures meenus lapsepõlv ja väikeste külade komme üldse, uksi ja jalgrattaid mitte lukustada. Algul oli nagu imelik laenutatud jalgrattast poe ette seisma jätta, aga sellega harjus uskumatult kiiresti :)

Ja siis kõik need rootsipärased kohanimed. Vormsi saare valisingi meie sihtkohaks suuresti sellepärast, et on ju tore minna kohta Eestis, mis nagu polegi Eesti ;)

 

Mingit kindlat plaani meil saarega tutvumiseks polnud, ning peale väikset puhkust oma öömajas Hullos, hakkasime lihtsalt mingis suunas sõitma. Hiljem selgus, et sõitsime Saxby poole. Aga teele jäi ka Vormsi Püha Olevi kirik (14. saj.) koos eriliste rõngasristide kalmistuga. Nii et seal tegime esimese peatuse.

Kiriku väravas on kaks jändrikku mändi, mille all asunud vanadel aegadel häbipost.

Ja siis muidugi maailma suurim rõngasristidega kalmistu sealsamas kirikuaias. Netist leidsin, et teadaolevalt on seal lausa 330 pae- ja liivakivist risti. Suuresti just nende rõngasristide pärast ma Vormsi meie selle suve sihtsaareks valisingi, sest midagi nendes ürgsetes ja ümmargustes ristikujudes on.

See on esimene rõngasrist, mille kiriku kõrvalt heina seest leidsime.

 

Oli ka teistsuguse vormiga maaliliselt sammaldunud riste.

Edasi sõitsime peaagu vahepeatusteta, sest hakkasime mõistma, et Vormsi on päris suur saar ning kui tahame enne õhtut Saxbysse jõuda, peame korralikult väntama.

Vahepeal saime teada (minu tegemata kodutöö - kogu sõitu orgunnisin mina), et ainus pood saarel, asus Hullos, kust me polnud endale vett kaasa ostnud. Päev oli palav ja nii läksingi, nagu muiste, taluhoovi juua paluma. Tarieli pidas vastu kui kõrbeloom ega soovinud :)

Värske ja külm kaevuvesi andis uut jõudu ja varsti olimegi Saxby tuletorni juures. Kogu päev oli väga tuuline, kuid seal puhus lausa hull tuul. Paekivid, mis moodustasid jutkui looduslikud astmed vette, murdsid laineid, meri möllas ja et teineteist kuulda, pidime peaaegu karjuma. Mind tabas jälle nagu mingi looduse stiihia hirm. Umbes sama tunne, mis tuulist Daugavat ületades. 

Tuul oli küll kõva, kuid päike paistis palavalt ja meelitas meid siiski vette. Ujuda seal ei saanud, algul lahedatena tundunud suured paeplaadid olid nii libedad, et parem oli lihtsalt kohe maha istuda ja nende madalas kaldavees hulpida.

Ja siis ja siis, sain ma päeva lõpuks ometi ka joonistama. Sõrmed juba sügelesid ploki ja pliiatsite järgi ja Saxby tuletorn paistis tuulevarjulise männituka tagant nii hästi kätte. Samasugust tuletorni joonistasin ka meie eelmisel saarereisil, Kihnus. Paberile visandanud polnud ma juba ammu-ammu, sellepärast oli tunne eriti mõnus :)

See koht jäi eriti meelde, sest kohtasin seal oma sugulast, kellega olime varem vaid fb-vahendusel suhelnud ja nüüd äkki oli ta seal. Tervitused Sulle siinkohas, Age!!

Siis asusime tagasiteele ja tegime vahel ka peatusi, sest tagasitee on alati lühem.

Nägime Suurmõisa mõisakompleksi maalilisi varemaid, ...

... renoveeritud hooneid ja ...

... ilusaid bussipeatusi. Ühes neist lugesime kuulutust, et Vormsi vallavalitus on kuulutanud välja bussipeatuste kaunistamise konkursi. Mitmes peatuses nägime töökorras kella, ilusat nimesilti või lilleamplit. Väga kena mõte!

 

Heakorra huvides on Vormsil igas külas ka väga ilusad ja nutikad prügimajad.

Leidsime ka looduslikult kasvavat murulauku (?!)

Ja siis läksime sööma. Koha nimeks Krog No14.

Rootsi keeles Kõrts No14 ("kru:g nummer fju:rton"). See lahe nimi on alguse saanud legendist, mille järgi vormsilased olnud väga lõbujanuline rahvas ning saarel olevat olnud 13 kõrtsi, igas külas üks. Krog No14 annab endast parima, et olla oma eelkäijate vääriline ja jätkata Vormsi kõrtsikultuuri.

Interjöör oli väga hubane ja meie pea kohal selline lagi.

Ja "Viider" oli ka väga hea. Hiljem saime teada, et seda siidrit valmistab kohalik mees ning seda saab juua vaid Vormsil ja selles kõrtsis.

Ühesõnaga - mõnulesime seal tükk aega. Kui lõpuks ringutades taas õue jõudsime, ei olnud päike veel loojunud, kuigi kell oli kindlasti juba üle kümne. Vormsi Ülestõusmise kirik (valminud aastal 1889) oli selles õhtuses päiksevalguses nii maaliline, et me lihtsalt pidime seda pildistama ja mina ka veidi joonistama.

Selline valgus oli kirikul, kui lahkusime ja teisele poole taevasse vaadates nägime juba täiskuud :) Oma Vormsi koju jõudes olime üliväsinud, kuid arusaadavalt ka üliõnnelikud! Oli ilus päev!!

Hommikul tervitas meid reibas perenaine rikkaliku hommikusöögiga. Mõnusss!! Lemmik oli rabarberijook :)

Ja siis jälle ratastele, kuid täna otsustasime rahulikult võtta, sest jalad olid eilsest veel suht hellad.

Sõitsime Rumpo randa, mis oli Hullole oluliselt lähemal kui Saxby ja sealt leidsime ka tüüpilisemat saaremaastikku - madalaid kadakateid tee ääres. Eile olime sõitnud saare keskel peaaegu kogu aeg metsa vahel ;)

Sulistasime ja logelesime seal lõunani ja siis hakkasimegi vaikselt praamile tagasi liikuma. Me oleme Tarieliga ikka tõelised urbanistid - juba igatsesime linna tagasi! Lapsepõlves saime vist oma maalolemise limiidi täis, nii et kaks päeva metsikus looduses on meile juba piisav :)

Aga seda äraolemist oli meil samas tõeliselt vaja, sest saime enda hingele siin saarel nagu restardi teha. Intensiivsest tööst Muerto sarjaga, et uute väljakutsetega edasi minna. 

Lisa kommentaar

Dia de Muertos

30.07.2016

Idee


Kui me Tarieliga 5 aastat tagasi oma väikse ettevõttega alustasime, eelnesid sellele pikad arutelud, mis võiks olla meie brändi nimi. Nimesid oli väga palju, kuid lõpuks jäi sõelale üks kindel ja tugev liider - Lucky Son of a Bitch. Nii registreerisimegi LSB OÜ. Aga kui asusime oma loomingulise väljundi (pildid ja tooted) juurde, leidsime, et ideid on nii erinevaid, et tuleks teha ühe asemel hoopis kaks brändi - üks leebe ja armas ning teine jõuline ja julge. Otsustasime ka, et enne tuleme välja selle armsaga. Nii sündiski Lucky Laika.

Mõte tema kurja kaksikut ilmutada, oli meil kogu aeg südames. Kuid Lucky Son of a Bitch`i esimese sarja idee pidi veel küpsema, ootasime õiget tunnet. Mitu üksikut pilti ja toodet tegime sahtlisse valmis. Kuid ükski ei tundunud piisavalt tugev olemaks esimene. Ja siis korraga me leidsime selle - Dia de Muertos ehk Surnute Päev. See on Mehhiko püha, mil avaldatakse austust surnutele.

Hingedeaega pühitsetakse kogu maailmas, kuid mehhiklaste pühas on nii palju ilu ja rõõmu. Nad usuvad, et surm ei ole lõpp, vaid millegi uue algus. Kolju maalimine näole, annab võimaluse ületada surmahirmu ja käituda mänguliselt teemaga, mida üldjuhul kardetakse. Ja pealegi, kui on üks päev aastas, mil taaskohtuda oma armastatud hingedega, siis ei tohi see päev olla sünge ja kurb, vaid hoopis helge ja pidulik!

Selle püha kontseptsioon tundus meile nii huvitav ja väljund visuaalselt nii kaunis, et tahtsime selle oma loomingusse tuua. Ning tehes seda, luua sellele lisadimensiooni - ühendada kaks kultuuri - Mehhiko püha ja erinevate riikide rahvusmustrid. 

Esimeseks riigiks valisime koduse Eesti 4 piirkonda: Muhu, Setumaa, Iisaku ja Tõstamaa. 

 

Inspiratsioon

Naudin neid hetki, mil erinevatest osadest saab tervik kuidagi väga kergelt ja loomulikult. Dia de Muerto sarja loomisega oli just nii. Olime Tarieliga Surnute Päeva teemat juba tükk aega mõttes kandnud. Meid võlus koljude ja ornamentide sünge ilu.

Minu sünnipäeval, detsembris, käisime vaatamas viimast Bondi filmi "Spectre". Filmi avastseen Mehhikos, Dia de Muertose suurejooneliste pidustustega, avaldas meile sügavat muljet ja kinnitas meie soovi selleteemaline sari luua.

Veebruaris arutasime oma 2016 plaane ja otsustasime, et joonistan Muerto sarja 4 esimest pilti suveks valmis. Algne idee oli kujutada erinevate lill- ja taimornamentidega kaunistatud kolpasid. Ma ei kujutanud seda algul hästi ette. Aga Tarielil oli selge nägemus - tuleb võtta üks Eesti muster (otsustasime ühendada Muerto ja erinevate rahvuste mustrid) ja teha sellest maaling.

Ma ikka kõhklesin - imetlesin, kuid samas kartsin seda teemat. Eesti kultuuris on surm ju ikka tabu-teema olnud ja avastasin üllatusega, et ta ma ise olen selles harjumuses päris kinni. Märtsis alustasin siiski joonistamist. Vaikselt olin seda päeva edasi lükanud, aga lõpuks võtsin pliiatsi kätte, Googlist Muerto pildiotsingu lahti ja alustasin. Edasi läks kõik üllatavalt kiirelt ja lihtsalt. Pilt võttis ruttu kuju ja sai valmis rekordajaga - 22 tundi. See on alles loodava sarja esmapildi kohta ülikiire tulemus!

Võtmeks sai alljärgnev pilt, Julia Kuzmenko McKim`lt. Mind inspireeris selle juures miski, mingi tunnetus oli just see õige. Mõistsin, et enne olin krambis olnud suuresti seetõttu, et kolp oli mu kujutluses liiga kindla ja ühetaolise vormiga, kuid kui hakkasin visandama nägu, siis neid on ju lõputult ja saab kujutada keda ja kuidas tahes. Mind paelus mustrite maalimine naise näole ja lillede lisamine juustesse. 

 

Vaatasin joonistamise ajal veel paljusid pilte. Igaüks neist aitas mul Muerto-kultuuri visuaalset poolt tundma õppida. Mind vaimustas, et sellel elu- ja surmapidustusel polnud kokkuhoid kunagi teema - kõike võis lisada ikka rohkem ja rohkem ning ilu muutus sellest küllusest vaid suuremaks. Värvide ja aksessuaaride kombosid oli alates kirgastest-jõulistest ja lõpetades mahedate ning murtud toonidega.

Üks kauneim mahedates on Kuzmenkova Mary`lt

 

Tööprotsess

Kuna esimese pildina joonistasin neiu näole Muhu mustrid, siis oli lihtne. Muhu tuntud ja armastatud lilltikand oli lihtsalt suurepärane Muerto pärja loomiseks, kuna see sisaldab lisaks suurtele lilledele nagu moonid, kannikesed, karikakrad jne, ka väikseid erilisi detaile nagu maasikaid, piibelehti ja meelespeaõisi. Kuldsed viljapead kaardusid ümber silmade musta maalingu, ülejäänud näol kasutasin aga geomeetrilist muhu särgikirja. Keskseks elemendiks sai loomulikult kaheksakand ehk Muhu männa kujutis.

Samal ajal kui mina joonistasin, luges Tarieli Muhu männa kohta ja leidis read, mis panid mul pea ringi käima - nende sobivus teemasse oli lihtsalt ideaalne! Seda märki tehti peale rahvariiete ja ehete ka uste kohale ning aknalaudadele, et hinged tagasi tuleksid. Usuti, et hinged rändavad allmaailmast selle märgi justkui värava kaudu. Sild kahe kultuuri vahel oli olemas!

Seejärel asusin Setumaa neiut joonistama. Otsustasime, et teised piirkonnad Eestis valime vähemtuntud. Aga Setumaa lihtsalt pidi olema, sest isa poolt olen ma sealt pärit. Setumaal möödus mu lapsepõlv ja osa mu südamest jääb alati sinna.

Siin tekkis meil sarja arengusse esimene tõrge. Tarieli soovis, et meil oleks kindel skeem, kuidas pildid üles ehitada. Muhu mustrites olid olemas nii maalilised kui geomeetrilised kujundid, kuid Setumaaga ei olnud asi nii lihtne. Plaanisin kasutada setu hame käisekirja, kuid peakaunistuse osas polnud veel mõtteid. Ühel jalutuskäigul arutasime seda ja Tarieli küsis: "Aga mis sa Setu tegelasele pähe paned?" Mulle meenus millegipärast kohe setu muinasjutt "Marjakobar" ja nii ma pahvatasin kiiruga, et pihlakad, sest need on setudele pühad marjad. Tegelikult alles hiljem lugesin, et nii see tõesti on ;) Lisasin igaks juhuks ka fakti, mida kindlalt teadsin - pihlaka venekeelse nimetuse "rjabina" järgi on nime saanud ka Räpina linn, kus ma põhikoolis käisin.

Tarieli ütles, ok, kuigi teiste piirkondade osas polnud ikka veel selgust, jätkasin teise pildi joonistamist. Küll ma siis mässasin nende pihlamarjadega ja enda näoga, sest korraga tekkis mul kindel tunne, et Setumaa pildil pean ma ennast kujutama. Ka muster näol on eriline ja isiklik - see on osake mu vanavanaema hame käisekirjast. Ja nüüd pihlakast. See, setude püha puu, on seotud naiselikkuse. Pühadusele viitab muu hulgas ka marja otsas olev rist või viiskand. Jälle ilus seos hingede teemaga.

Vahepeal olin ma niisiis väga kirglikult Muerto sarja kaitsma hakanud ja ei tahtnud kuuldagi, et piltide joonistamise takerduks. Naljakas, et enne oli vastupidi - Tarieli oli tugev algimpulsi andja ja mina pigem kõhkleja. Tarieli kriitika edasiste piltide loomise osas oli igati õigustatud, ta küsib tihti õigeid küsimusi, mille peale mina oma tuulepäisuses ei tule või mõeldagi ei taha. Kui Setumaa pilt valmis sai, olime taas küsimuse ees, kuidas jätkata. Nüüd olid mu ideed otsas. Kuid siin leidis Tarieli lahenduse. Ta pakkus, et neiu näol võiks kujutada valitud piirkonna mustrit, kuid tema juustele joonistada selle piirkonna taimi ja looduselemente.

Kuna kolmandaks piirkonnaks valisime Tõstamaa, siis oli nende elementide leidmine lihtne. Tõstamaal on väga ilus rannajoon, seepärast panin juukseehte kokku kivikestest, kajakamunadest, pilliroost ja kadakaostest. Peale selle klappis kohe ka see, et ka kadakat peetakse lisaks sitkuse sümboliks olemisele ka pühaks puuks, just kadakamarja otsas oleva ristimärgi tõttu. Siinkohal hakkas mulle juba tunduma, et iga marja otsas on mingi ristimärk vms - hihii ;)

Neljandana läks töösse Iisaku. Ida-Virumaa on tuntud ürgmetsa ja rabadega. Nii et lisaks rahvarõivamustrile oli mul jälle palju materjali, mida pärjas kasutada. Tahtsin kindlasti joonistada sõnajalalehti. Kuid töö käigus selgus, et nad pole selles kontekstis kahjuks üldse sobivad. Pildid pidid harmoneeruma ka omavahel ja peenepitsiliste lehtedega sõnajalad osutusid liiga pretensioonikaiks. Nii pidingi neist lõpuks ohates loobuma ja lisama neiu juustesse hoopis rabataimi. Muraka mesikuldsed marjad andsid peaehtele hea aktsendi. Leidsin veel ka laheda valgetupsulise jänesevilla, mida lisada.

 

Taust

Kui pildid olid valmis ja tooted tootmisse saadetud, kaevusin mõnuga veel sügavamale Muerto teemasse. Kui enne olin keskendunud pildilisele poolele, siis nüüd lugesin ja lugesin. Ja kõik see hakkas mind veelgi rohkem lummama (nagu see oleks üldse võimalik olnud). Leidsin palju põnevaid fakte ja seoseid.

Hingedeajal on Mehhikos tavaks kujutada inimesi skelettidena. Kõige kuulsam skelett on `La Calavera Catrina`. Catrinal on peas uhke Euroopa 20 saj. alguse stiilis kübar. Selle satiirilise karakteri lõi Mehhiko illustraator, Jose Guadalupe Posada, ning see viitab mehhiklastest põliselanikele, kes püüdlesid Euroopa aristokraatia poole. Catrinast on saanud Dia de Muerto ikooniline kangelanna.

Nüüdseks, kui Muerto tooted on juba valmis ja müügil, on neid mõnel laadal näinud ka mitmed mehhiklased, hea üllatusena on nad selle sarja pildid igati heaks kiitnud. Mitmed on hüüatanud äratundmisrõõmus: "Ouu look, Catrina!"

Ja siis - minu jaoks kõige erilisema tähendusega lugu on see, et juba üks tuntumaid skull art`i esindajaid maailmas on Frida Kahlo. Frida on üks minu suurtest eeskujudest kunstis, maalides julgelt, vabalt ja südamest tuleva kirega kogu oma elu, olgu see nii valus kui tahes.

Oma töödes ühendab ta geniaalselt reaalsuse ja enda kodumaa, Mehhiko, põlisrahvaste kunsti. 

Frida kunstis on palju ilu, tema pildid puudutasid mind juba ammu enne, kui ma ise maalima asusin. 

Sellel pildil kujutab Fridat üks minu kaasaegne lemmik-illustraator Benjamin Lacombe (ta illustreerib just praegu raamatut Fridast). Supertöö temalt - ideaalne kui kaks su lemmikut kohtuvad. No te vaid vaadake neid pilte!!!

Frida ja Diego Dia de Muerto pidustustel. Milline koloriit!!! Ma lihtsalt ahmisin õhku, kui seda nägin :)

Nii, nüüd lihtsalt pean pildiliselt midagi oranži lisama, sellepärast väike sisuhüpe, et edaspidi veel veidi skull art`i kunstnikest rääkida ;)

Aga minu jaoks oli ka väga tähtis see fakt, et lilledel on selle püha ajal Mehhikos eriline roll, eriti ühel õiel. Selleks on nn surnute lill `cempazuchitl` (ing. k mary gold ja meil peiulill). Usutakse, et selle lille tugev lõhn aitab hingedel leida teed tagasi maa peale.

Mäletan, et vanaema armastas neid ka tihti meie lähedaste haudadele istutada. Võibolla just mu setu vanaema kaudu on Surnute püha mulle hingelähedane, sest õigeusklikel on samuti kombeks haudadele andameid tuua ja surnuaiapühasid pühitsetakse ikka lähedaste haudadel süües-juues.

Aga veel kuntnikest. Diego Rivera, Frida Kahlo loominguline partner ja abikaasa sai just Calavera Catrina loojalt, Posadalt, tõuke maalimaks tavalisi inimesi, kes elavad ja töötavad oma keskkonnas.

Diego maalid olid jõulised ja monumentaalsed. Sellel 15-meetrisel pildi ...

... keskseks tegelaseks on La Calavera Catrina, kes ühendab kaht meeskunstnikku, hoides neil käest kinni - noormees on Diego Rivera ise noorena ja härrasmees kübaraga on Posada ise. Nende selja taga seisab Frida, hoides ühte kätt kaitsvalt oma lapsena kujutatud abikaasa õlal, teises käes on tal aga tasakaalu sümbol.

 

Kollektsioon

Dia de Muertos on esimene sari, mille puhul tulime korraga välja terve kolletsiooniga. Varem, Lucky Laika sarjade puhul, olime teinud asju samm-sammult, kuid nüüd valmisid meil korraga 7 erinevat toodet: siidsallid, poolvääriskividega kaelakeed (korall, oonüks ja laavakivi), kõrvarõngad, prossid, pross-rinnamärkide komplektid, taskupeeglid ja ajutised tätoveeringud. Ja lisaks veel padjad koostöös Pillow&Pillow`ga.

Ja samuti esmakordselt tegime korraliku fotosessiooni, mille modelliks õnnestus meil saada imekaunis ja särav Sandra Sillamaa. Tema valimine polnud juhuslik - Sandra bänd Trad.Attack! ründab samuti tradistioone (neid ometi austades) ja loob selle tulemusena midagi erilist ja uut. Nende muusika on suurepärane :)

Fotoshooti meeskond oli meil ka väga hea! Jumestas ja seadis lilled imekaunilt juustesse Kristi Petolai, valguse ja varju püüdis fotodele andekas ja loominguline Laura Strandberg. Aitähhh teile kõigile veelkord!!!

Sandra kannab juustes erilise hoole ja armastusega valitud lilli - punaseid lillherneid ja pelargooniumit, valgeid kipslilli ja jasmiiniõisi, üht kibuvitsaoksa ja kõike kroonib keskse õiena surnute lill `cempazuchitl`. See lilledest kroon sai mu meelest eriti kaunis!

 

13. juulil oli meil Lucky Son of a Bitchi ja Dia de Muertos sarja esitlus. Panime kuupäeva juba kevade alguses paika ja alles hiljem avastas Tarieli, et just sellel päeval on Frida Kahlo surma-aastapäev. Ja jälle oli lahe kogeda, et mõned asjad elus lähevad justkui iseenesest paika. Sobivamat kuupäeva poleks saanudki valida.

Selle pika postituse tegemine võttis palju aega, kuid oli mulle väga vajalik talletamaks kõik selle põneva teekonna etapid. See on olnud eriline protsess meile mõlemale Tarieliga. Mina tundsin, et tahan end ka väliselt muuta ja lõikasin maha oma pikad juuksed, mis mõjus väga vabastavana :) Lahe on ka see, et nüüdseks, kui ma seda postitust lõpetan, on Muerto asjad juba meie veebipoes ja mitmetes poodides müügil ning kõik tootegrupid on endale ka juba ostjaid leidnud. Juba on tellitud ka suurim lõuend meie senises ajaloos ja just Muerto piltidega!

Kommentaarid (3)

Kaks päeva Riias

16.07.2016

Mai lõpus käisime Tarieliga Riias, vahepeal on igasuguseid asju juhtunud, millest tahan ka kirjutada. Kuid olen kronoloogilisuse austaja ja seepärast tulgu kõik järgimööda. Meie reis oli lühike, kuid toimus nii õigel ajal - enne kiiret suvehooaega saime korraks aja maha võtta. Ilm oli suviselt soe, lausa palav, nii et tundus, nagu oleksime kaugele lõunasse reisinud :) Ma armastan maikuist leherohelist värvi. See on selline pehme toon, mille päike kuldseks värvib ja mida vaadates tundub, et kõik on alles ees. 

Kuid see polnud vaid puhkusereis, vaid meil oli plaanis ka disainipoode külastada. Uurida, mida Riias pakutakse ja kas ka meie asjad võiksid siia sobida. Nii et asusime linna imetledes ühtlasi ka poodidesse teele. Riias on väga palju ilusat arhitektuuri ...

... ja sooja oli juba hommikul mõnusalt.

Üks poodidest asus sellise üldse-kõige-lahedama-maja vastas. Ehitusaastaks oli tal minu isapoolse vanaema sünniaasta - 1923 ja ...

... seda kaunistav reljeef kujutas maakeral seisvat vombatit?!?! kui jube jabur ja armas!!!

Disainipood, M50, sisaldas palju lahedaid asju (Eesti brändidest oli esindatud Bold Tuesday), ...

... mu lemmikud olid need juuksekinnitused.

Tegime väikse lõunapausi ja liikusime edasi. Teel kohtasime lahedaid faktuure, ...

... ornamente ...

... ja filmikaadreid - "naine suitsetab rõdul" näiteks ;)

Järgmine meelejääv pood oli Muhamors (tähendab "kärbseseent" arusaadavalt).

See oli boheemlasliku tunnetusega ja tõeliselt värviline. 

Isegi kõige karmimad mehed leebusid selle värvipillerkaari keskel.

Ja poe ees oli veel tore väike terrass ...

Mälestuseks ostsin endale sealt armsa shibaga rahakoti.

Järgmine pood, Riija, oli kindlasti kõige muljetavaldavam Riia disainipoodidest. Sest esiteks oli siin väga mõnusalt ruumi ja avarust nii põrandapinna kui kõrguse osas.

Ja teiseks leidsime sealt asju, mida teistes poodides polnud. Näiteks selliseid kalad - Tarieli armus kohe ja soetas endale selle "sõbra", kuigi ütles, et ta ei tea, mida sellega peale hakata :D Kuid rõõmu valmistas see kala talle igatahes palju!

Veel oli seal poes selline muhe jalanõude alus. Saime teada, et "Laika" tähendab läti keeles "Aega" (Laiks - aeg). Nii et Lucky Laika võiks pool inglise, pool läti keeles tähendada - Õnnelikku Aega :)

Veel olid seal nummid HUGU karud. Väga stiilsed ja moodustavad hea terviku oma alusega. Neid olime ka Eestis näinud. Hea töö!

Vahepeal põikasime ka oma hotellist läbi, et veidi puhata ja hiljem veel linna jalutama minna. Meie toaga oli mingi viivitus ja seetõttu anti meile hüvituseks suurem ruum :) See osutus väga lahedaks kolme aknaga toaks. Mul on akende arvuga mingi teema - mida rohkem, seda parem. Tore ju kui ühest toast saab kiigata kolme suunda.

Hotell asus linnasüdames, seega avanes sealt vaade otse Riia tuiksoonele.

Hommik, ...

... õhtu ...

... ja öö.

Kõige rohkem avaldas mulle muljet stalinistlik kõrghoone, mida nägi nii paljudest Riia kohtadest, just selle kõrguse tõttu ning tänu ookertellistele värvus maja päeva jooksul paljudesse eri varjunditesse. Meie aknast avanes sellele ideaalne vaade.

Aga meie õhtusest jalutuskäigust ka. Mõtlesime niisama hulkuma minna. Et seekord ei otsi mingeid vaatamisväärusi, vaid lähme sinna, kuhu jalad viivad. Ja läksimegi. Jalutasime pargis ja seejärel viisid jalad meid - üllatus-üllatus, Riia Kunstiakadeemia hoone juurde. Ja pidime mitu korda üle vaatama, et oma silmi uskuda. Riia Kunstiakadeemia asub kirikus! Eriti kontrastselt mõjub see fakt, et Eesti Kunstiakadeemial pole isegi oma hoonet veel praegu :(

Kuid see kirik-akadeemia oli igatahes väga-väga võimas! Ilus ja ruumikas hoone ja kui üllatus möödus, siis tundus igati loomulik see kunsti ja pühakoja kooslus. Hoone ette oli paigutatud üks õpilastöö - stiliseeritud Willendrofi Venus / peegelkuul. Väga hea boheemlasliku tunde lõi.

Ka Tarielile meeldis kool väga - tahtis lausa lennata :D

Piilusime korraks ka sisse. No sellised aknad peaksid olema igal kunstikoolil - väga inspireeriv! Samuti lagede (loe: võlvide) kõrgus.

Üks õpilastöö.

Jalutasime veel ühes pargis.

Mõned asjad on täpselt samad, mis Eestiski ;)

Õhtul logelesime hotellis süües maasikaid ja vaadates halba filmi Mariah Carey´ga :D Väga kosutav!

Järgmiseks päevaks olime jätnud vaid paar poekülastust ja endale rohkem vabadust. Seega nautisime rikkalikku hommikusööki (värksed crossandid olid ülihead!!) ja veetsime aega keskhommikuni hotellis pikutades ja lugedes. 

Teisel päeval linnas jalutades märkasime juba rohkem detaile. Näiteks seda, et paljude rõdude alused on kaunistatud. Loogiline, inimene vaatab ju alt üles ja siis on kena, kui on mida imetleda.

Mõned rõdud olid aga üsna halvas seisus. Ilusast ornamendist võib vaid aimata lohe kujutist.

Kahest selle päeva disainipoest oli lahedam stiilses funkmajas asuv, Look at Riga - pood ja 5D kino koos.

Põranda asemel sillutis ...

... ja müügil ilusaid asju (Eesti brändidest esindatud Ööloom, Kuma ja Bold Tuesday).

Matkasime ka üle Daugava, et vaadata Läti Rahvusraamatukogu ja selle tohutult laia jõe ületamisel tekkis mul nagu mingi ängistus või hirm. Tuul oli väga tugev ja vesi silla all eriti tormine, nii et tekkis selline tunne, et oled pisitilluke nagu võililleebe tuules ja võid vabalt sinna külma vette pudeneda. 

Rahvusraamatukogu polnud nii ilus kui lootsin, ...

... kuid hea et ka sellele poolele linna jõudsime, sest seal oli hoopis teistsugused majad (mida muidugi näeb eeslinnas ka Riiasse sisse sõites). Näiteks otse rahvusraamatukogu vastas seisis selline maja. Riias on kahjuks väga palju renoveerimata maju, mis näeksid korda tehtult täiesti ok välja.

Ja veel kontraste Daugava kaldal. Kõrvuti asetsesid siin ka sellised majad. See õrnroosa klassitsistliku joonega maja on ehitatud 1900 aastate algul nagu suurem osa Riia kesklinna maju, ...

... aga mis juhtus 60 aastaga??

Vanalinnas nägime õnneks taas arhitektuuri, millel silm lausa puhkas. Punasest tellisest kiriku kõrval oli endale koha leidnud modernne maja, mis koondas endasse nii uue kui vana. Ilus!

Siis veel lemmiku - stalinistliku maja, milles asub Läti Teaduste Akadeemia, külastamine. See asub bussijaama lähedal ning seega oligi hea seda viimasena lähemalt vaatama minna. Vikipeedia ütleb, et kohalikud kutsuvad hoonet ka Stalini sünnipäevatortiks ja Kremliks.

 

Stalinistlikke hooneid vaadates on mul alati kahetised tunded - ma imetlen hoonet, mulle tõesti meeldib stalinistliku arhitektuuri suurejoonelisus, kuid tunnen kibedust korra vastu, kui need majad ehitati. Paradoks.

Bussijaama lähedal asus ka suur turg, kust me endale tee peale veel maasikaid kaasa ostsime ja algaski meie tagasisõit. Rahulik kulgemine teineteise ja raamatute rahulikus seltskonnas. Oli väga mõnus lühike reis!

Ja praegu käivad läbirääkimised paari disainipoega, kes võibolla on sügishooajaks meie kaubast huvitatud. Kokkuvõtteks võib veel öelda, et Riias on head ja erilist disaini ja poode, kust seda osta saab, kuid kindlasti vähem kui Tallinnas. Seega neil on veel arenguruumi, kuid tublid on nad ikka!

Ahjaa, Riiast lahkudes, bussijaamas, nägime naist, kes kandis Lucky Laika kõrvarõngaid. Positiivsest emotsioonist haaratuna kinkisime talle postkaarte ja uurisime, kust ta need ehted ostis. Tallinnast, vastas ta, ta käivat kord nädalas Tallinnas tööl. Nii et meie asjad jõuavad juba vaikselt Riiga :)

Kommentaarid (4)

Piison Tarielile

11.06.2016

Tarielil oli aprilli lõpus sünnipäev ja seekord kinkisin talle pildi. Pühendasin piisoni talle, sest just see loom iseloomustab teda mitmel põhjusel kõige paremini. Esiteks muidugi vanasõna - "Habe on mehe au", seejärel tema tahtekindlas (kohati ka jäärapäisus), tugevus ja stoilisus (Tarieli ei usu horoskoope, aga ta on sündinud Sõnni tähtkujus). Kõige tähtsam on aga see, et sünnipäevalaps ise "tundis selle pildi" kohe ära ja tunnistas enda omaks!

See oli eriline tunne meile mõlemale, sest tavaliselt "joonistame" pilte koos. Arutame kõike - alustades ideest, visandist ja lõpetades värvide ja viimistlusega. Nüüd aga joonistasin omaette.

Piisoni rõivad valisin detailideni väljapeetud sarja, "Boardwalk Empire", kõige stiilsemalt tegelaskujult, Chalky`lt. Väga cool karakter - vaadake ise!Nelgi napsasin Nucky Thompsonilt : )

Palju õnne veelkord, kalleim!

Lisa kommentaar
Eelmine » 1 2 3 4 5 6 7 Järgmine » Leitud: 232 tulemit | Kuvab 61-90 tulemit

Olivia Lipartia, info@offiart.com