Blogi

Eelmine » 1 2 3 4 5 6 7 8 Järgmine » Leitud: 224 tulemit | Kuvab 121-150 tulemit
Atom RSS

Kolm lillega seotud saatust

28.12.2014

Detsembri alguses sain valmis kolm järgmist pilti sarjale "Must-valged muinasjutud". Seekord astuvas vahvate kangelaste ja kaunite printsesside kõrvale kolm lihtsat tütarlast, keda liidab ühine joon. Kõigi nende elu on seotud lilledega.  Lilledega, mis on nii kaunid, kuid mille igatsemine saab ihkajale saatuslikuks.

Rapuntsel, kellel on imeliselt pikad juuksed ja kes saab oma nime ilmselt rapuntselkellukese (Campanula rapunculus) järgi. Last oodates himustab tema ema nimelt seda taime süüa. Kuri nõid, kelle aias mahlakad rapuntslid kasvavad, nõuab aga vastutasuks nende eest last. Kohe kui tütarlaps sünnib, viib nõid ta endaga kaasa ja lukustab vangitorni.

Punamütsike on armas ja hea südamega tüdruk, kes armastab oma ema ja vanaema. Just vanaema kingitud punase mütsi järgi saabki ta endale hüüdnime - Punamütsike. Kord kui tema helde vanaema on haige, läheb Punamütsike talle toitu viima. Kuid kuri hunt meelitab ta teelt kõrvale, ahvatledes teda kaunite lilledega, mis eemal kasvavad.

Tulipunane lilleke on muinasjutt rikkast kaupmehest ja tema kolmest tütrest. Isa küsib enne kaugele reisile minekut, mida võiks ta tütardele kingiks kaasa tuua. Noorim tütar soovib tulipunast lillekest, millest kaunimat pole terves maailmas. Õnnetuseks kuulun see lill võimsale koletisele, kes on nõus lille loovutama vaid siis, kui saab kaupmehe tütre enda juurde lossi elama.

Õnneks on kõik muinasjutud õnneliku lõpuga : )

Lisa kommentaar

Lucky Laika pildid "Nullpunktis"

09.12.2014

Lucky Laika vanasõnade sarja pildid on nüüd ka Eesti filmilukku jäädvustatud. Filmi kunstnik Sirly Oder soovis neid ühes interjööris kasutada ja nii need tänu temale kinolinale jõudsidki. Jeei!

Me ise pole veel kinno jõudnud, aga inimesed juba räägivad, et on meie pilte seal näinud. Nii et kui kellelgi plaanis "Nullpunkti" vaatama minna, siis kirjeldan stseeni (Sirly sõnadega), kus neid näha saab. Pildid on kohe filmi alguses. Film algab peategelase Johannese kodus, kus tekib tüli. Johannes ja tema õde helistavad oma vanemale õele Egele (elab eraldi), et ta neile appi tuleks. Pilte näeb selle vanema õe kodus, kui ta telefoni vastu võtab ning seejärel elutuppa astub ja oma mehele teatab, et läheb vaatab, mis juhtunud on. Pildid on siis vanema õe elutoa seinal.

Lahedaid filmielamusi!

Lisa kommentaar

Mops, tuhkur ja rott

19.11.2014

Vahepeal said mul valmis kolm vanasõnade sarja pilti. 

Mops Belladonna võitis Lucky Laika Camorkas korraldatud koeraportree võistluse. Meile laekus üle 100 üliarmsa koerapildi, nii et väga raske oli ühte võitjat valida. Nii me siis otsustasimegi, et lisaks Belladonnale saavad endast portreed veel kaks lahedat kutsat. Need pildid alles ootavad oma järge.

Belladonna pildi vanasõnaks on igale koerale sobiv "Kõht täis, meel hea".

Salvestasin ka joonistamise protsessi. Mul kulus pildile päris kaua aega, sest tegin palju muudatusi - kokku 19 tundi. Kiiremad vanasõna pildid valmivad 10 - 15 tunniga.

Seejärel joonistasin üles mul juba ammu peas valmis olnud pildid. Setu rahvariietes roti vanasõnaga "Mida külvad, seda lõikad" ...

... ja maia tuhkru vanasõnaga "Ära pane kõiki mune ühte korvi" (sest tuhkur võib selle ära viia, hihiii!).

Lisa kommentaar

Joonistan ...

15.11.2014

... praegu Punamütsikest ja mõtlesin, et näitan veidi selle pildi arenguprotsessi.

Kuidagi on kujunenud nii, et Must-valgete muinasjuttude sari täieneb siis, kui õhtud venivad pikemaks ja õhus on tunda juba lumehelveste lähedust. Kuid sügisel ja talvel ongi ju kõige hubasem muinasjutte lugeda ja illustreerida. 

Lugu iseloomustavaks detailiks on kimp lilli.

Ja seelikuosale tuleb fotofaktuur (nagu ka eelmistel piltidel).

Lisa kommentaar

Lõvi

02.11.2014

Pole ammu ühegi pildi saamislugu blogis näidanud. Täna parandan selle vea. Salvestasin lõvi joonistades väiksed vaheklõpsud.

Tegemist on Lucky Laika vanasõna sarja pildiga "Sõna vägi on suurem kui sõjavägi". See pilt on meie sarja 20nes ja sellepärast valisin tegelaseks loomade kuninga.

Joonistamist alustasin niiviisi:

Värvid olid kohe alguses paigas, sest leidsime, et oleks vaja neutraalse taustatooniga pilti. Seega kokku tuli klassika - punane, kuldne, hall.

Arvasin, et lõvi lakaga tuleb palju tööd, kuid hoopis vastupidi - pikki karvu on palju mõnusam maalida kui lühikest karvastikku.

Silusin uhke looma lakka veidi siledamaks ka. Looduses (vähemalt nendel fotodel, mida ma vaatasin) on lõvi soeng rohkem "tupeeritud" või rastalik ; )

Käisele maalisin tammelehemustri ... 

...  ja nagu pildil võib näha, ei hoidnud ka kullasäraga kokku :D

Lisa kommentaar

Lucky Laika 3. sünnipäev!

08.10.2014

Täna on meil pidu - Lucky Laika sai 3-aastaseks. Jeiii!!!

On olnud väga põnev ja tegevusrohke aeg ning mis kõige tähtsam - me oleme saanud olla nii palju koos! Elagu Lucky Laika : )

Lisa kommentaar

Seto muinasjutupäev

06.10.2014

Minu armsas kodukülas Mikitamäel toimub novembris Seto muinasjutupäev. Eestvedajaks Tiia Saarestik, kes mind sellest sündmusest teavitaski. Ta soovis kasutada plakatil ja kutsel minu joonistust : ) 

2011. a. joonistasin pilte Tea Kirjastuse Muinasjutuka sarja raamatule "Vaeslapse käsikivi". Kuna olen Setumaalt pärit, siis tekkis kohe mõte rõivastada tegelased just setu rahvariietesse, seda enam, et muinasloos pole täpset toimumispaika märgitud. Meenus ka vana käsikivi, mis vanaema talus praegugi olemas on, nii et mitu asja klappisid kokku. Ka kirjastus oli sellega nõus ning nii need pildid sündisidki. Hea teada, et üks pilt sellest raamatust jõuab nüüd ringiga koju!

Lisa kommentaar

Ametite sarja õppemäng

30.09.2014

Joonistan järjest "Ametite" sarja jaoks pilte juurde. Just sai valmis I nagu Illustraator - seda pilti joonistasin veidi enda lapspõlvepildi järgi ; ) (vaata sünnimärki paremal põsel + väiksena oli mul selline soeng). 

Alustasime Hooandjas oma projektile toetuse kogumist ja kui kõik läheb hästi, siis saame mängud ja plakatid jõuludeks valmis! Nii et hea jõulukink igale lapsele : )

Mäng "Ametid ja tähestik" sisaldab 27 õppekaarti, millel on tähestiku järjekorras kujutatud 27 erinevat ametit. Nende seas leidub nii poiste, kui ka tüdrukute seas populaarseid ameteid ning nii traditsioonilisi kui ka omapärasemaid ameteid. Õppekaartide esiküljel on pilt ja tagaküljel huvitavad faktid selle ameti kohta.

Plakat on mõeldud väiksematele lastele, kes alles tähti õpivad. Seal seisavad ameteid esindavad tegelased "oma" tähestikutähe kõrval. Ja kui riputada plakat lapse seinale, siis jäävad tähed talle pilte vaadates iseenesest meelde ; )

Vahepeal on valminud:

H nagu Hävituslendur

Z nagu Zooloog

Ž nagu Žonglöör

Kommentaarid (3)

Major Tom

18.09.2014

Vaatasin mõni aeg tagasi filmi "The Secret Life of Walter Mitty". Film oli ok, aga ühe lõigu visuaal ja heli olid perfektsed minu jaoks -  tekitavad siiamaani külmavärinaid!!

Nüüd ma mõtlen alati selle lõigu peale kui kardan midagi ja siiski teen seda : ) 

Lisa kommentaar

Linnupiim

12.09.2014

Leidsin poest uue toote - Kalevi Linnupiima batooni. Nii lahe oli oma joonistust miniatuursel, kuid ikka nii säraval kujul näha : )

Avastasin, et ma polegi Linnupiima kohta postitust teinud, seega - voila!

2012. aastal valmisid koostöös reklaamibürooga Identity uued pakendid Kalevi Linnupiima kommidele. Suured tänud sujuva koostöö eest Ionel, Maret ja Egle! Protsess oli huvitav ja lennukas.

Peale kavandamist ja ideede esitamist kliendile, leidsime, et pildil võiks olla kujutatud üks muinasjutuline lind. Kuna kõik muinaslugudega seotav on nagu vesi minu veskile, siis oli seda pilti väga lahe teha. Joonistasin pildi muinasjutulinnust kahe toonis - oranž ja roosa. Vastavalt vanilje ja erineva täidisega kommide pakendi jaoks.  

 

Karpide puhul meeldib mulle eriti, et linnu sabasuled on reljeefsed ning said fooliotrükiga nii uhkelt särama löödud. Valgest taustalillede vahust toob kohtlakk mõned lilled kenasti esile ja kuldne kiri paneb kujundusele särava punkti. Karp nagu muinasjutt - nii seest kui väljast ; )

Lisa kommentaar

Balti kett 25!

23.08.2014

Ilusat Balti keti 25. aastapäeva kõigile!

2010. aastal joonistasin oma näituse "Meie lugu ehk Kas sa Põltsamaa marmelaadi mäletad?" jaoks pildi endast ja Balti ketis seisnud inimestest (aluseks tuntud foto). Iga näitusel olnud pilt tähistab üht aastat mu elus ja 1989. aastal oli Balti kett mu mälestuses kõige tähtsam sündmus. Nimelt igatsesin väga ka ketis seista, kuid meie pere ei sõitnud sinna. Oktoobrilapse vormis joonistasin end seetõttu, et irooniliselt just selle aasta sügisel sai terve meie klass tähekese rinda :(

Lisa kommentaar

Vabaõhumuuseumis ja Paldiskis

17.08.2014

Sellest tuleb nüüd üks pika pildireaga postitus. Need kaks päeva, mis veetsime Paldiskis ja Vabaõhumuuseumis, olid tegelikult juba juuli alguses, aga lahedatest hetkedest pole kunagi hilja kirjutada. Pealegi oli vahepeal ju nii troopiline ilm, et oleks olnud kuidagi kohatu jope ja mütsiga tehtud pilte üles panna ; )

Meil käis külas onu Varpo ja me võtsime temaga taas ette väikse Põhja-Eestiga tutvumise matka. Alustasime Eesti Vabaõhumuuseumist. Mina olin seal kunagi põhikooli ajal käinud, Tarielil ja Varpol oli see esmakordne külastus. Selliseid vaateid mäletasin ma tollest ajaks küll ...

Aga sellist kassi jaoks tehtud ukseauku küll ei mäletanud ; ) Nutikas talurahvas elas selles talus.

Madalate palkmajade vahel leidsime ka ühe kõrgema ja avaraaknalisema laudisega kaetud maja. See pärines 30ndatest ja iga selle maja tuba õhkas esimese eesti aja hõngu.

Elutuppa oli kaetud pidulaud ...

... ja sahver oli külluslik.

Alustasime nagu korralikud külastajad ikka suunaviitade järgi liikumist. Et ikka kõik läbi uurida ja vaadata. Olime käinud alles kolme talu hoovis, kuid meil oli seal kulunud juba oma 1,5 tundi. Alles siis jõudsime muuseumi plaani juurde ja avastasime, et oleme ikka alles nö alguses ja nii palju objekte on veel ees. Seega otsustasime tempot tõsta.

Kuid just siis sattusime, õigemini sattus Tarieli kaluritallu. Olime maja hoovil omavahel ettevaatamatult arutanud, et jälle üks tavaline talumaja - ei ole seal midagi uut ja huvitavat võrreldes eelmistega. Tarieli aga arvas, et noh, ta vaatab ikka korraks sisse. Kuid kohe kui ta tarre astus, hakkas sealt kostma maja tutvustavat jutuvada. Vabaõhumuuseumis räägivad iga taluhoone juures perenaisteks olevad prouad meile "oma talust". Selle kalurimaja juures olime teinud vea, et nimetasime seda tavaliseks ja nüüd kaitses ja kiitis perenaine õhinaga oma tarekest. Järgnesime Tarielile, sest tundus, et niipea ta sealt ei pääse ; )

Ja kokkuvõttes oli huvitav, kuigi kibelesime juba edasi. Aga saime teada, et kalurite majapidamised olid rikkamad ja uhkemad kui sisemaa omad. Nagu ka pildil näha, said kalurid osta või välismaalt kaasa tuua hoopis peenemaid asju kui talupojad. Näiteks ruudulisest kangast kardinaid. 

Tänasime ja liikusime edasi. Võtsime suuna vesiveskile (millel puudus vesi) ja poele, kus küll millestki puudus ei olnud : )

Alguses arvasime, et asjad riiulitel on vaid eksponaadid, kuid müüja ütles lahkelt, et siin on kõik hoopis müügiks. Väga ilusti, vana kujunduse järgi tehtud kaupadega oli sisustatud kogu pood. Nii et siit sai kaasa osta geniaalseid ja pealegi maitsvaid suveniire ; ) Siin oli kõike - vett, veini, õlut, šokolaadi, pastillaad, küpsiseid ja isegi aedvilja-seemneid.

Kuna kõhud olid meil juba üsna tühjaks läinud, siis ostsime endale toidumoona kaasa. Varpo ostis küpsiseid ja meie šokolaadi.

Ja ühe mõttetera saime ka poest kaasa.

Mõnuga küpsiseid mugides, mida onu Varpo meiega lahkelt jagas, jõudsime tuulikute juurde. 

Päike oli kivid nii soojaks kütnud, et nende vastu lihtsalt pidi selja suruma : )

Minu lemmiktaluks osutus Muhu talude kompleks. See oli taludest kõige värvikirkaim. Selle poolest oleks mulle ilmselt ka setu talu meeldinud, kuid selle ehitus ja ülesseadmine alles käis. 

Aga Muhu maalitud uste vastu ei saa miski. Nii ilusad värvid!

Ja siis veel selline tikitud sõnum seinal "Armastus ei väsi iial ära". Nii arvan mina ka! See mõte tõi tolle Muhu naise mulle kuidagi lähedale.

Järgmisel päeval sõitsime Paldiskisse. Keegi meist kolmest polnud seal kunagi varem käinud ning seega tundus kuidagi eksootilise sihtpunktina ; ) 

Kõigepealt külastasime Amandus Adamsoni ateljeemuuseumi. Skulptori maja hävis sõjas, kuid tema kavandi järgi ehitatud väike maaliateljee maja on taastatud. Selline armas muinasjutu-majake. Kahjuks oli ka väljapanek kunstniku töödest üsna väike. Aktiivne muuseumi perenaine näitas meile siiski usinalt fotoalbumeid ja rääkis skulptori eluloo. Kuid fotomaterjal skulptuuridest endist oli kesine. Lahe oli vaid see, et kujudest oli tehtud 3D mudelid, mida sai ekraanil ise liigutada ja igast küljest vaadelda.

Edasi sõitsime pankrannikule ja Pakri tuletorni vaatama. Tuletorni lähedal pidasime ka väikse pikniku ja tundsime end tõeliste maismaa elanikena, kes mere äärde sattudes ahmivad sisse avarust, soolast maitset õhus ja igavest tuult mere kohal. Nii et pole imestada, et poistel hakkas pea veidi ringi käima ja nad hakkasid igasugu imelikke poose võtma :D

Vaateplatvormilt avanes selline vaade : ) ja kõikjal ümberringi olid varisemisohu märgid. Hiiglaslik paekivisein mõjus võimsalt ja tundus, et oleme jõudnud maailma servale nagu sellistes kohtades ikka.

Vaatasime ringi ka autodest ja inimestest tühjas linnas. Tahtsin teha mõned fotod arhitektuurist ja Tarieli sai peateel auto seisma jätta ning see ei häirinud mitte kedagi ; )

Meie reis Paldiskisse lõppes sellise ulmelise maastikuga. Pikniku ja pankrannikuga olime igati rahul, aga linn ise jäi veidi kesiseks. Olime oodanud vist midagi pöörasemat ; ) Igal juhul teame nüüd, mis kohast jutt, kui sõidame mööda Paldiski maanteed. Lahe oli jälle veidi rohkem Põhja-Eestit tundma õppida ja seltskond oli ka parim! Järgmise reisini siis : )

Lisa kommentaar

Suvine lugemine

15.08.2014

Mulle väga meeldib lugeda ja raamatukogust raamatuid laenutada, see on nagu üks osa lugemisprotsessist. Pelguranna raamatukogu oli juulis puhkusel ja see tähendas, et juuni lõpus kandsin koju virna raamatuid ja nautisin juba ette nende lugemist. Just suvine lugemine on minu jaoks alati kuidagi eriline. Igal suvel on kuidagi nii õnnestunud, et laenutatud raamatud tabavad ära just selle suve tunnetuse. Seda on veidi raske seletada ; ) Igal juhul puudutasid ka selle suve raamatud mu südames õigeid kohti. Nendes oli sametit, saepuru, varjuteatrit, rännakuid ja koduseid hetki. Eesti autorid Traat, Tungal ja Luik täiendasid üksteist kuidagi väga hästi. Ja peale selle avastasin ma raamatukogust tulles neid lauale virna seades, et seekordsed raamatud on ka toon toonis. Nii et täiuslik kombo! 

Suvisele lugemisele aitab kaasa ka valgus. Seda on nii palju! Leidsin ideaalse lugemiskoha oma toa rõduakna all tekil. Sinna paistab õhtupäike ja vahepeal saab unistavalt taevasse vaadata. See on ka Haiku lemmikkoht ja nii me seal koos istume ja naudime : )

Lisa kommentaar

Lucky Laika uus sari - Ametid

06.08.2014

Alustame uuesti sarjaga "Ametid". Vahepeal jäi see meil kuidgi soiku, kuigi huvi sarja vastu oli olemas. Sihtgrupp osutus isegi laiemaks kui lootsime, lisaks lastele kingiti ametite-sarja piltidega kruuse koolilõpetajatele ja uut ametit õppivatele inimestele. Aga küsimus oli tootmises (siis oli meie tootevalikus vaid kruusid). Nimelt leidsime, et ise kodus kruuse trükkida pole just eriti jätkusuutlik ; )

Kuna hakkasime justkui otsast peale, siis mõtlesime, et võiks ka pilte edasi arendada. Joonistasin pilte maalilisemas stiilis ja muutsin tegelased lasteks - enne olid nad sellised väiksed vanainimesed : )

Tahame kindlasti taas ka keraamikani jõuda, et lapsel (ja miks mitte ka täiskasvanutel) oleks oma unistuste ametiga kruus ja taldrik. Aga esimesed tooted selles uuendatud sarjas peaksid olema mäng ja tähestiku plakat / poster. Iga tähe juurde kuulub üks amet. Püüdsime valida huvitavaid ja samas populaarseid ameteid. Mõne tähe kohta leidus mitu lahedat elukutset, mõne keerulisema tähe puhul oli valik aga väike. Siit nad tulevad tähestiku järjekorras:

A nagu arst, ...

... B nagu baleriin, ...

... D nagu DJ, ...

... E nagu ehitaja, ...

... F nagu fotograaf, ...

... siis tulevad G nagu geenitehnoloog ja H nagu hävituslendur, keda ma just praegu joonistan ...

... peale seda tuleb veel palju igasuguseid tähti ja ameteid. Tähestiku lõpuosast on mul juba valmis:

P nagu politseinik, ...

 

... T nagu tuletõrjuja, ...

... ja Õ nagu õpetaja.

Kuna Eesti tähestikus on 27 tähte, siis on mul joonistada veel 18 pilti. Lemmikud nendest saavad olema ilmselt Š nagu šokolaadimeister, Ž nagu žonglöör ja Ü nagu ümbermaailmareisija. 

Lisa kommentaar

Meie päev

30.07.2014

Täna on meie päev - nii kohtumise kui ka pulma-aastapäev : ) Päikseline, palav ja selge, just selline on see päev olnud igal aastal. Vähemalt nii mulle tundub. Võibolla olen veidi pimesatud ; ) Kallis Tarieli, see 9 aastat koos Sinuga on olnud imeline!

Ilusat aastapäeva!!! Oleme seda juba nii mitu korda teineteisele täna soovinud ; )

Kinkisin Tarielile (tegelikult meile mõlemale) 3 aasta päeviku. Selles on iga päeva kohta üks küsimus ja mõlemad saavad kirjutada oma vastuse sellele ning jälgida siis kuidas see aastast aastasse muutub. Aga ma arvan, et me kirjutame sinna ka muid mõtteid ja emotsioone : ) Mina olen teada-tuntud grafomaan ja pean juba kaua aega päevikut. Kuid õnneks meeldis ka Tarielile koos päevikupidamise mõte - nii, et 1. jaanuarist 2015 alustame. Jei!

Kommentaarid (2)

Punased pelargooniumid

06.07.2014

Kohe kui me Pelguranda kolisime, oli mul soov rõdule punased pelargooniumid istutada, aga mõttest teoni läks veidi aega. Nüüd lõpuks on leekpunased pelargooniumid kenasti olemas ja kaunistavad mu väljavaadet!

Miks just punased ja miks just pelargooniumid? Aga sellepärast, et nendega on mul kuidagi eriline side. Mu vanaema kasvatas köögiaknal just neid lilli. Ja õiekobarate ilu ning veidi vänge lõhn meenutavad mulle lapsepõlve. Veel meenutavad need lilled mulle Pariisi. Seal olles ja linnatänavatel jalutades nägin palju neidsamu õisi aknalaudadel ja rõduääristel. Ning ma mõtlesin, et kui mul kunagi on rõdu, siis hakkavad ka seal õitsema pelargooniumid : )

See pilt on pärit mu näituse sarjast "Meie lugu ehk Kas sa Põltsamaa marmelaadi mäletad?", kus ma kujutan aastate kaupa enda ja Tarieli elu.

Nagu näha, panen ka oma raamatu illustratsioonidesse detaile elust : ) Pilt on pärit Janne Järva raamatust "Sõber on pärl".

Ka Haikule meeldib mu uus lill!

Lisa kommentaar

Lucky Laika uus sari - Minivili

30.06.2014

Lubage esitleda nelja esimest pilti Lucky Laika uuest sarjast Minivili. 

Selles sarjas keskendume väikestele ja seetõttu eriti armsatele ning loomulikult tervislikele puu- ja köögiviljadele. Igal pildil on detailselt kujutatud üks vili ning lisatud tutvustav tekst. Tegemist on täielikult visuaalse sarjaga. Ei mingeid muid alltekste, lihtsalt siiras looduse loomingu imetlemine. Süüa tehes ja vilju puhastades oleme tihti nende ilu lummuses. Me sööme tõesti silmadega ja miks mitte siis neid oma imetlusobjekte ka pildil kujutada. Eriti lahe nende piltide joonistamise juures oli see, et avastasin, viljade täiuslikkus peitub nende ebatäiuslikkuses. Nii et pilt sai valmis alles siis kui lisasin tomativarrele veidi roostepruune kuivamisjälgi ja maasikalehtedesse mõne sälgu või augukese ; )

Maasikas

See pilt on pühendatud meie heale sõbrale Liine Maasikale, kes hiljuti abiellus ja endale nii ilusa uue nime sai!

Botaaniliselt ei ole maasikas mari, vaid koguvili, mis koosneb paksenendu õiepõhjast ja sellele kinnitunud seemnetest. Kõige maitsvamad maasikad on keskmise suurusega, tugevalt lõhnavad ja erksat värvi.

Maasika kodumaaks peetakse Ameerikat ja Euroopas ei tunta teda väga kaua. Maasikakasvatus sai siin hoo sisse alles 17. sajandil.

Maasikat peetakse armastuse, andestamise ja sõpruse sümboliks. Ja pulmas soovitatakse kindlasti alati maasikaid süüa :) Armastust maasikate vastu kinnitab ka see kui palju teda toitudes kasutatakse, nii tema hea maitse kui kauni väimuse tõttu.

Brüsseli kapsas

ehk rooskapsas on kaheaastane rohttaim, mida kasutatakse köögiviljana. Brüsseli kapsa peakesed võivad olla ümara, tõlvja või äraspidimunaja kujuga ning hele- või tumerohelised, mõnikord ka punakad. 

Selle täpne päritolu ei ole teada, kuid nimes, mis on kasutusel paljudes keeltes, võib aretuskohas üsna kindel olla. Esimesed viited brüsseli kapsa kasvatamise kohta pärinevad 18. saj. Belgiast, kust see levis ka Prantsusmaale, Inglismaale ja Ameerikasse.

Brüsseli kapsas on tavakapsast tugevama ja pisut mõrkjama maitsega. Ta sobib nagu peakapsaski suppidesse, ühepajatoitudesse, vormiroogadesse ja oma armsa välimuse tõttu ka tervete peakestena keedetult prae kõrvale, näiteks kartuli asemel.

Järgmine vili on Tarieli vaieldamatu lemmik ning kuulub asendamatuna tema toiduvalikusse.

Tomat

Tomat on botaaniliselt mari.

Ta pärineb Lõuna-Ameerikast, Peruu indiaanlased sõid tomatit juba 5. saj. enne Kristust. Euroopasse jõudis ta 16. saj. algul, mil teda kasvatati ilutaimena, sest tomati vilju peeti mürgiseks. Prantslased kutsusid tomatit tema südant meenutava kuju tõttu pomme d`amour ehk "armastuse õun", millest hiljem sai pomme d`or ehk "kuldne õun". Prantsusmaal sai tomat oma punase värvi tõttu ka revolutsiooni sümboliks - tomati söömine väljendas lojaalsust revolutsionääridele. 

Tomati populaarsusele aitas kaasa pitsa leiutamine 1880-ndate lõpus Itaalias. Kokk Napolis valmistas kuninganna Margarite auks pitsa trikoloori värvides: punane (tomat), valge (mozzarella juust) ja roheline (basiik). Selle nimeks sai Pizza Margarite, kõikide pitsade etalon.

Tomateid tasuks osta koos väädiga, siis säilivad maitseomadused kõige paremini. Neid on parim hoida toatemperatuuril (varrekohaga allapoole), sest külmkapis väheneb tomati toiteväärtus ja ka aroom.

Küüslauk

Küüslaugu sibul koosneb küüslauguküüntest, mis on ümbritsetud sibulasoomustest.

Küüslauk pärineb Kaug-Aasiast ja India põhjaosast. Ta on üks vanemaid kultuurtaimi, mida on kasvatud enam kui 5000 aastat. Vanad egiptlased pidasid küüslauku nõnda väärtuslikuks, et panid seda vaaraodele hauakambritesse kaasa. Vanad kreeklased kutsusid küüslauku "Haisvaks roosiks" ning andsid seda Olümpiamängudel sportlastele, et nad oleksid tugevad ja vastupidavad.

Euroopa folkloorist on pärit uskumus, et küüslauk hoiab vampiire eemale. Itaalias on siiani levinud usk, et küüslauguküüs lapse kaelas kaitseb teda kurja silma eest.

Küüslauku sobib tarvitada nii värskelt kui ka kuivatatuna. Küüslauk on universaalne maitseaine, mida kasutatakse kõikides teravamaitselistes toitudes ning ta on levinud ka ravimtaimena paljude haiguste ravimiseks.

Nii et head värsekete viljade vaatlemist ja nautimist kõigile!

Lisa kommentaar

Piibelehed

14.06.2014

Tarieli loeb soove mu silmadest. Ta tuli koju, üks käsi selja taga ja küsis, millist lõhna ma praegu kõige rohkem tunda tahaksin. Vastasin hajameelselt, et piibelehe. Ning mis te arvate, millised lilled ta selja tagant välja tõi?! 

Ma ei saa vist iialgi isu täis selle kumav-valgete õitega lille jahedast lõhnast. Ja isegi nende nimi kõlab nagu luuletus ... Kui meie pulmad oleks olnud kevadel, siis poleks pruudikimbu lillede valik keeruline olnud : )

Lisa kommentaar

Pelguranna kastanid

09.06.2014

Mulle väga meeldib elada Pelgurannas. Kui me kaks aastat tagasi siia kolisime, siis ikka muretsesime veidi, et kuidas siin kõik on jne. Meie, põlised lõunaeestlased, ja nüüd kolime Eesti kõige põhjapoolsemasse kohta. Aga meie üllatuseks on see kant hoopis pehmema kliimaga kui Tartu, kus me varem elasime. Talv on mahedam ning kevad ja suvi tulevad aeglasemalt, kuid kestavad kauem. Ka puud ja lilled õitsevad kevadeti kauem. Eriti sel aastal kui soe ilm vaheldus jahedada. Nii et sai kaua aega kastanite õitsemist nautida. Pelgurannas kasvab väga palju kastaneid ja kui nad siis ühel päeval oma õieküünlad särama löövad, siis võib hing kinni jääda - nii ilus on! Praeguseks on kõik puud oma õied juba maapinnale loovutanud, aga pildil säilivad need edasi.

Lisa kommentaar

Õpik ja mäng "Avasta minu maailm"

28.05.2014

Praegu olen raamatute illustreerimisse pausi teinud ja pühendun täielikult Lucky Laika jaoks uute piltide loomisele. Kuid illustreerimine on mul ikka südames, nii et küllap ma tulevikus taas ka selles vallas tegutsen.

Õpik ja lauamäng "Avasta minu maailm" on viimane minu illustreeritud töö, mis tegelikult juba tükk aega tagasi valmis sai. See valmis koostöös Eesti Puuetega Inimeste Kojaga TTÜ projekti "Erinevus rikastab" raames. Materjalide eesmärk on tutvustada põhikooli noortele mitmekesisuse (eriti puude) ja sallivuse teemasid.

Mina sain projekti illustraatoriks konkursi alusel : ) See töö oli huvitav kogemus, sest ma polnud varem puuetega inimeste maailmaga väga kokku puutunud. Projekti juhiks oli Helen Kask, õpiku autoriks Jane Pokk, mängu loojaks Triine-Liis Merbach ja kujundajaks Lii Lensment, kes kogu teksti ja pildimaterjali kenasti kokku kõlama pani. Lisaks olid nõuandjatena kaasatud eri- ja sotsiaalpedagoogika õppejõud. Nii et meeskond oli meil suur. 

Eriti lahe oli minu jaoks see, et esmakordselt valmis minu illustratsioonidega lauamäng - oli kihvt tunne oma piltidega mängu mängida!

Mäng sisaldab õppekaarte, millelt laps saab teada erinevate puudega inimeste abivahendite jms kohta. Minu lemmikud on viipekaardid, sest lihtsamad viiped jäävad kergesti meelde ja viibeldes rääkida on päris tore : )

Koos kujundaja Liiga lõime sõrmenditest musteri, mida Lii kasutas nii kaartide tagaküljel kui ka mängukarbi kaanel.

Õpikus käsitletakse erinevaid teemasid seoses eripärade ja puuetega.

Laps saab heita pilgu pimedate maailma, ...

... uurida Braille kirja (punktkirja), ...

... proovida koostada piktogrammidest oma päevaplaani, ...

... püüda leida tähendusi emotsiooni ikoonidele, ...

... ja proovida viibelda.

Õpiku tagakaanele on punktkirjas reljeefselt trükitud eesti keele tähestik, kirjavahemärgid ja numbrid, mille abil laps saab proovida, kuidas taolist kirja tunnetada / lugeda on.

Aitäh kõigile, kellega koostöös see huvitav materjal teoks sai! Loodan, et see toob kasu paljudele lastele õpetades neid märkama ja mõistma endast erinevaid lapsi.

Kommentaarid (1)

Lilleline kompott

18.05.2014

Nagu mul juba traditsiooniks on saanud, kogun ma maikuus, kui õitseb kõige rohkem lilli, neid ilusaid ja värskeid õisi oma fotoka abil. Kasutan neid lillevaipu ja üksikuid õisi tihti oma piltide taustadena ning mul on erinevaid lilli ja pindu juba päris palju kogunenud. Ka sel aastal täiendasin oma lillefaktuuride varusid õitega, mida mul veel ei olnud. Lubage esitleda:

haruldased kahvaturoosad meelespead, ...

... sametlillad võõrasemad, ...

... tavalised meelespead, ...

... mururoosid, mida meie maja murul õitseb lugematul arvul ...

... ja imearmsad väiksed jänesekapsa õied.

Käisime lillepiltide jahil koos Tarieli ja Haikuga : )

Lisa kommentaar

Veel üks ilus pood ...

16.05.2014

... müüb Lucky Laika asju.

Hiljuti avas Pärnus uksed uus kena pood Woolmint. Nagu nimigi ütleb pakutakse seal lõnga ja muid käsitöötarvikuid müügiks. Aga eriliseks teeb poe see, et sisekujundus on väga armas ja hubane - nii et tekib tahtmine seal kauem aega veeta : )

Lisa kommentaar

Naiselikud vanasõnad

13.05.2014

Vaatasime oma vanasõna pildid üle ja leidsime, et enamus neist kujutab meestegelasi. Nii et me hakkasime teadlikult naiste kohta käivaid vanasõnu otsima. Ja leidsime ka.

"Üks õun päevas kaotab ihuvaevad" - see vanasõna oli meil juba ammu  valmis vaadatud, kuid me polnud leidnud sobivat looma seda illustreerima. Tarieli arvas, et pildil peaks olema loom, kes ka ise armastab õunu süüa. Nii tal turgataski pähe metskits. Ja mul tuli kohe pilt silme ette õrnast ja leebest metskits-medõest : ) 

Selle metskitse pildiga peaksid välja tulema ka Lucky Laika uued ehted. 

Järgmine tore vanasõna on "Naisterahva töö ei lõpe iial otsa". Tegelikult on see pikem vanasõna (Naisterahva töö ja märahobuse mäletsemine ei lõpe iial otsa), kuid me kasutasime lühemat varianti sellest. Et pildil peaks olema emalikult soe ja suur siga koos oma põrsakesega oli ka kohe alguses selge.

Siga on ka üks neist loomadest, keda inimesed meie vanasõna piltidele on soovinud.

Lisa kommentaar

Lucky Laika uued edasimüüjad

06.05.2014

Kohe-kohe algab Lucky Laika suvehooaeg. Juba usinasti valmistume selleks ja sellepärast on nii kiire olnud, et mu blogisse on jäänud korralik auk. Kuid püüan edaspidi tublim olla! Vahepeal on meie edasimüüjate nimekiri mitme lahedaid poe võrra täienenud. Nüüd võib meie asju leida lisaks Tallinnale, Tartule, Pärnule juba ka Haapsalus ja Saaremaal. 

Minu suvises lemmiklinnas Haapsalus on selline ilus sisustuspood nagu "Ringiääres" ning seal on meie asjad ka väga kenasti välja pandud.

Nii et kui Haapsallu satute, siis astuge sellesse ilusasse poodi sisse : )

Lisa kommentaar

"Te võite tulistada, ...

17.04.2014

... aga ma palun, ilma pauguta!" ütleb Leida Rammo filmis "Noor pensionär", sest tema mees Leopold kardab pauku. Nii võin nüüd ka mina öelda. Käisime Tarieliga Tallinna Taktikalise Laskmise Keskuses tulistamas. Ehtsad relvad ja ehtsad kuulid ning veel kõige ehtsamad paugud. Lasketiiru ruum oli betoonist põrandaga ja sealt kõlasid kõik lasud ikka korralikult vastu. Kõrvaklappidest ei olnud väga palju abi ; ) Aga väga-väga lahe ja võimas kogemus oli see igal juhul - nii et soovitan kindlasti proovida!

Tarieli kinkis mulle sünnipäevaks tulistamise paketi "Spetsialist", olles enne nagu muuseas uurinud (et ma midagi aimata ei osanud), et kas ma tahaksin elus proovida päris relvast tulistada. Vaatasime mingit filmi rohke tulevahetusega ning ma ütlesin, et jaa, muidugi tahaks : ) Sest filmides tundub tulistamine nii lihtne ja cool. Aga tõeliselt relva käes hoida ja tulistada on ikka hoopis midagi muud. Kuuli jõud ikka vägev - minul tekkis suur aukartus relvade vastu.

Kokku oli paketis 6 erinevat relva ja 60 lasku. Tarieli otsis välja mu lemmikkangelased, kes just neid relvi kasutasid.

Esimene relv oli Jason Bourne`i Sigsauer SP2022, mis tegi väga-väga-väga tugevat pauku ning ka Tarieli, kes seisis mu selja taga ja pildistas, ütles, et paugud on julmad. Kolmandat relva instruktori käest enda kätte võttes tundsin, et mulle juba aitab. Adrenaliini tase oli ülikõrge ja kõrvad huugasid. Kui instruktor ütles, et relvad lähevad järjest võimsamaks, siis tekkis küll hull tunne, et kui võimsaks saab veel minna? Minu jaoks olid juba püstolid ja karabiin seda piisavalt. 

Kõige rohkem meeldisid mulle 5 lasku revolvrist (Smith&Wesson model 38). Paugud olid kerged ja tagasilööki peaaegu ei olnud. Sihtida oli ka mõnus. Lahe oli teada, et ka Bruce Willis (minu lemmik läbi aegade) tulistas John Mcclane`na just sellest relvast.

Kolmandana tuli tulistada M4 Karabiinist. Selle pauk oli veel tugevam kui Sigsaueril ja tagasilöök ka tugevam. Relvast oli ettenähtud 10 lasku. Ma suutsin teha 3 : ) Instruktor oli nii kena ja lasi Tarielil need ülejäänud 7 lasku teha (kuigi üldiselt on ettenähtud, et ühte paketti saab kasutada vaid üks inimene). Nii et Tarieli tulistaski ja tuli välja, et nii on paugud isegi hullemad, kui sa seisad tulistaja taga ja ei tea, millal ta päästikule vajutab.

Oma viimased lasud tegin Kalašnikovist ja siis läksin ruumist välja puhkama. Tarieli lõpetas Kalašnikovi 30 lasuga ning maailma suurima ja raskeima püstoli ühe lasuga Desert Eagle 50`st. Seda relva hoidsin mina vaid käes (vt ülespoole) - see oli tõesti raske. Agent Smith`le igati vääriline relv.

Ja siin on meie sihtmärk - väga hästi sihitavad olid kõik relvad. Nii et tabasime hästi ja saime instruktorilt kiita ka. Siit puuduvad pumppüssi ("Mr room cleaner") ja Kalašnikovi kuuliaugud, sest nendest lasime mujale.

Kommentaarid (2)

Hirmul on suured silmad ...

23.03.2014

... see vanasõna meenub mulle ikka, kui hambaarsti või mõne muu arsti juurde lähen. Algul jalad veidi värisevad ja näed kõike võimendatult, justkui oleksid silmad tõesti suuremad ; ) Aga pärast edukat arstilkäiku lahkun kerge ja rõõmsa südamega ning on tunne nagu oleksid mulle vahepeal tiivad kasvanud.

Just selle tunde ajel joonistasin järgmise Lucky Laika vanasõna sarja pildi. Arutasime, kes võiks olla seeb arglik ja suuresilmne loom ning Tarieli pakkus välja leemuri. Mulle kerkis kohe silme ette must-valge kasuka ja vöödilise sabaga elukas. Netist leemuri pilte uurides selgus, et Tarieli mõtles hoopis väikest hiirleemurit, kellel on tõesti hiigelsuured silma ja naljakad nupu kujulised sõrmeotsad. Armas hiirleemur hakkas mulle kohe väga meeldima. Tarieli pakkus veel, et loomake võiks kanda šotiruudulist ülikonda ja see sobis igati, sest punane toon tekitab veidi äreva tunde ; )

Siin saab näha, kuidas loomake mu sõrmede all kuju võttis. Algul oli ta päris hamstri moodi ...

... siis muutus millegipärast kassiks ...

... ja alles siin hakkas sarnanema hiirleemuriga, kuid ta silmad olid veel ikka teineteisest liiga kaugel. Ausalt öeldes mulle endale meeldis see variant päris hästi. Ta oleks siin nagu mingi raamatutegelane - selline, kes närviliselt sõrmi liigutades omaette pomiseb: "Omg, omg, omg!!!"

Liigutasin silmad siiski rohkem lähestikku ning lisasin peeni musti karvakesi ning valmis ta oligi.

Lisa kommentaar

Mehed muinasjuttudes

19.03.2014

Juba mõni aeg tagasi said mul valmis järgmised kolm pilti Lucky Laika sarjale "Must-valged muinasjutud". Kui sarja esimestel piltidel kujutasin kolme kaunitari, siis järgmisena tahtsin nende kõrvale seada kolm vaprat meest. Muinaslugusid uurides selgus, et see polegi nii lihtne, tuntud muinasjuttudes esineb meespeategelasi üsna harva. Enamasti on loo keskseteks tegelasteks printsessid ja kuningannad. Kuid ma siiski leidsin kolm vägevat karakterit. Lubage esitleda:

Esimene kuri kangelane selles muinasjutu sarjas - Surematu Kaštšei. Tema on nii vägev karakter, et teda tuntakse mitme erineva vene muinasjutu kaudu. Ta suudab lennata, muuta end rongaks ning teda on raske tappa - Kaštšei surm peitub nõelas, mis omakorda peitub munas, mis on pardis, mid on jäneses, mis on kirstus, mis on kõrge tamme otsas Kaštšei valve all.

 
Väike Mukk, kes lisaks võlutuhvlitele ja -kepile leiab võluviigimarjad, mille söömisel saab nina ja kõrvu kasvatada-kahandada.
 

Ja vahva rätsep, kelle mõistus on terav kui nõel ja kes lööb 7 ühe hoobiga ning abiellub kuningatütrega. Teda joonistasin ma kolmest karakterist kõige kauem, võibolla on põhjus selles, et mu õmblusoskused on üsna kesised ; )

Lisa kommentaar

Minu ema

15.03.2014

Joonistasin emale sünnipäevaks pildi temast. Aluseks võtsin ema tehtud foto temast endast. Lisasin fotosid lilledest ja joonistasin pilti kohati üle. Sellist tehnikat polnud ma varem proovinud, seega oli huvitav katsetada. Joonistades mõlkusid meeles Olivia Saare suvised luuleread:

Päevad pärnalõhnalised,

kuuselt kukub vaik,

tulikate tulekumast

rohus lõõmav laik ...

Lisa kommentaar

Sinitihased

03.03.2014

Vahepeal joonistasin veel ühe kevadekuulutajate pildi. Paar nädalat tagasi lendas mu akna taha rõdu äärele armas sinitihane ja kiikas tuppa. See rõõmus helekollane ja sinine värvilaik hallis päevas jäi südamesse ja nõudis pildile pääsemist. Tahtsin nagunii Lucky Laika jaoks uut vanasõna-pilti joonistada ning nuputasin, milline vanasõna sellele linnukesele sobiks. Tahtsin joonistada kahte lindu, seega pidi vanasõna olema seotud armastusega. Lõpuks leidsingi sobivad - Igal pool on hea, kodus kõige parem. See vanasõna käib paljuski Tarieli ja minu kohta, sest meile meeldib väga kodus olla : )

Alustasin joonistamist samal õhtul, mil Kiievis toimusid kõige verisemad sündmused. Lindude Ukraina lipu toonides kuued omandasid siis veel eriti sümboolse tähenenduse. Üks sinitihane lendas ka järgmisel päeval korra mu juurde ja piilus jälle aknast sisse, otsekui tahtes näha, kuidas pilt temast edeneb ...

Kommentaarid (344)

Märtsijänesed!

01.03.2014

Täna tuli vallatu päiksesära ja sinise taevaga märtsikuu. Kopli park oli linnulaulu täis kui me Tarieli ja Haikuga seal jalutasime. Ja oravaid nägime täna jälle üle pika aja! Siis tulid mulle meelde kõik armsad märtsijänesed, keda ma olen joonistanud - lasen neil kõigil siia postitusse kokku tulla ; )

Esimene jänes, kelle joonistasin, oli inspireeritud Carroll`i Valgest Küülikust ja Märtsijänesest, sellepärast on tal nii uur kui teekann käes.

Teise jänese joonistasin tellimusel. Üks käsitööga tegelev ettevõtja sai omakorda inspiratsiooni ülal olevast pildist ning soovis tiivulist jänest, heegelnõela ja kaardimastidega.

Ja kolmas jänes oligi Lucky Laikale vanasõnade sarja esimene loom. See armas väike valge jänes (samuti Caroll`i Valge Küüliku ainetel) on meile head õnne toonud ja üht minu lemmik-vanasõna sõnumina maailma laiali kandnud "Kellel ei vea kaardimängus, sellel veab armastuses".

Väga lahe on see, et see jänes on omakorda inspireerinud Gerda Undot, kes joonistas sellest pildist oma variandi : )

Lisa kommentaar
Eelmine » 1 2 3 4 5 6 7 8 Järgmine » Leitud: 224 tulemit | Kuvab 121-150 tulemit

Olivia Lipartia, info@offiart.com